52-metrową ciężarówką z Gołdapi do Kłajpedy – walce dla statków napędzanych wiatrem

Powyżej: rotory Flettnera w akcji

Rotor Flettnera to jeden z najciekawszych rodzajów napędu, jakie wykorzystuje się obecnie na świecie. Rozwiązanie to bazuje na bardzo wysokich walcach, pionowo ustawianych na statkach. Walce te wirują w czasie rejsu, dysponując w tym celu własnym napędem elektrycznym, a przy spotkaniu z bocznym wiatrem wywołują tak zwany „efekt Magnusa”. Jest to wytworzenie siły napędowej, prostopadłej do kierunku wiatru, a więc dodatkowo wypychającej statek do przodu. To natomiast odciąża silnik spalinowy jednostki i zwiększa efektywność rejsu. I choć w pierwszej chwili może to brzmieć nieco abstrakcyjnie, rotory Flettnera mogą mieć przed sobą bardzo dużą przyszłość. Ostatnio można je bowiem spotkać także na dużych statkach oceanicznych, jak na przykład tankowce.

Walce dla tak dużych jednostek, często liczące po 30 metrów wysokości, produkuje się w Polsce, w firmie Comaxel z Gołdapi w województwie warmińsko-mazurskim. Stamtąd konstrukcje muszą dotrzeć do portu morskiego w litewskiej Kłajpedzie i stąd też wyjątkowe transporty, które regularnie przemierzają polskie oraz litewskie drogi.

Firma Micro-Trans z Psar w województwie śląskim, będąca jednym z wykonawców takich przewozów, właśnie pochwaliła się kolejnym realizowanym zleceniem. Jej ciężarówka, która w poniedziałkowy wieczór, 22 sierpnia, wyjechała na trasę, miała aż 52 metry długości, 5,4 metra szerokości i blisko 5,5 metra wysokości. Dla uzmysłowienia można więc powiedzieć, że gdyby pojazd stanął na drodze, zajmowałby aż połowę dystansu między odległościowymi słupkami! Za to pod względem tonażowym nie był to przewóz szczególnie wymagający. Walce rotorów są bowiem stosunkowo lekkie, z racji wykonania z materiałów kompozytowych. Dlatego też cały zestaw liczył „tylko” osiem osi, a wszystko napędzał pojedynczy, 540-konny MAN TGX z 12,4-litrowym silnikiem.

Jak wyglądało starcie 52-metrowego zestawu z krętymi i wąskimi drogami polsko-litewskiego pogranicza? Doskonale pokazują to dołączone zdjęcia, którymi firmy Comaxel oraz Micro-Trans pochwaliły się w mediach społecznościowych. Gdyby natomiast kogoś interesowały szczegóły przejazdu, ten może też obejrzeć film, przedstawiający podobny transport walca z marca bieżącego roku. Wykorzystany tam Mercedes-Benz Actros wraz z ładunkiem oraz naczepą był tylko minimalnie mniejszy, osiągając 48 metrów długości.