500-kilometrowy odcinek drogi dla ciężarówek z pantografami – Scania i Volvo chcą wielkiego projektu

Zasilanie hybrydowych ciężarówek poprzez pantografy początkowo wydawało się raczej absurdalnym pomysłem. O dziwo jednak technologia ta rozwija się, a już wkrótce mogą nią być objęte kolejne odcinki. Dla przykładu, Scania oraz Volvo Trucks wspólnie zaapelowały o objęcie elektryfikacją trasy między Sztokholmem a Helsingborgiem.

Obie marki zgłosiły się w tej sprawie do szwedzkiego rządu. Ich zdaniem, elektryfikacja tej drogi to najlepszy sposób na spełnienie nowych oczekiwań w zakresie ograniczenia emisji CO2.  Do 2030 roku krajowy, szwedzki transport ma bowiem zmniejszyć tę emisję o aż 70 procent. Dotychczasowe testy miały też wykazać, że hybrydowe ciężarówki z pantografami po prostu się sprawdzają, łącząc praktyczność z ekologicznym charakterem.

Co jednak ważne, dotychczas rozwiązanie tego typu stosowano tylko w formie testowej. W tym celu zelektryfikowano krótkie odcinki dróg w Szwecji, Niemczech oraz Kalifornii. Jeśli natomiast szwedzki rząd przystanie na propozycję Scanii oraz Volvo Trucks, cały projekt ma szansę wejść na zupełnie nowy poziom. Sztokholm oraz Helsingborg dzieli bowiem około pięciuset kilometrów, więc byłby to pierwszy dalekobieżny odcinek z trakcją.

O praktycznej stronie opisywanego rozwiązania możecie przeczytać w następującym tekście: Scania z pantografem oszczędza 10 proc. paliwa – pierwsze wyniki testu z “eAutostradą”.