50 ton legalnej ładowności w hiszpańskim zestawie do drewna – pierwszy taki w kraju

Myśląc o bardzo ciężkim zestawie do transportu drewna, od razu można by spodziewać się pojazdu na szwedzkich, norweskich lub fińskich rejestracjach. Ten pojazd zaprezentowano jednak w kompletnie innym klimacie i na zupełnie drugim końcu Europy. Trafił on do przewoźnika z Cantabrii, czyli regionu położonego w północnej Hiszpanii, na zachód od miasta Bilbao.

Prezentowany pojazd to „duotrailer”, jak Hiszpanie nazywają ciągniki siodłowe z dwiema naczepami. Pojazdy tego typu mogą osiągnąć 32 metry długości całkowitej, przewidziano dla nich 70-tonowe DMC, a ich ruch dopuszczony jest na wybranych drogach. Coś takiego można stosować w Hiszpanii już od 2018 roku, ale dopiero teraz, po upływie czterech lat, pierwszy „duotrailer” zawitał do branży drzewnej.

Bazą tej ciężarówki jest nowy Mercedes-Benz Actros L w rzadko spotykanej konfiguracji 1863. Podwozie liczy więc dwie osie, a za to silnik dostarczono w najmocniejszej, 630-konnej wersji, zwykle widywanej w pojazdach silnie specjalistycznych. Przy 70 tonach DMC taki napęd może mieć jednak sens, podobnie jak specjalne zamówienie na konwencjonalne lusterka, zastępujące tutaj standardowe kamery. Coś takie pozwoli regulować widoczność w czasie manewrów z trzema punktami łamania zestawu.

Jak już wspomniałem, „duotrailer” może liczyć aż 32 metry, choć w tym przypadku zastosowano nieco skrócone naczepy, z uwagi na bardzo ciężki charakter ładunków. Zachowano za to inną cechę charakterystyczną „duotrailerów”, mianowicie obecność aż dziewięciu osi. Jest to niezbędne, by zestaw spełnił specyficzne wymagania tonażowe, dzielące 70-tonowe DMC na dwie konkretne części: 40 ton przypada na pięcioosiowy układ ciągnika siodłowego i pierwszej naczepy, a pozostałe 30 ton może ważyć czteroosiowy układ wózka dolly i drugiej naczepy.

Ile natomiast pozostało z tego ładowności? Zacznę od wyjaśnienia, że obie naczepy dostarczyła firma Lecitrailer, instalując na nich modułową podłogę o pełnej szerokości. Na tym zamontowano przesuwne kłonice marki JW-Tec, model Ecco Alu 4. Jak określa to firma Tecmave, hiszpański dealer JW-Tec, są to kłonice ultralekkie, stworzone z myślą o maksymalnym. obniżeniu masy własnej. Dlatego też zestaw o omawianej konfiguracji ma mieścić się w około 20 ton masy własnej, pozostałe 50 ton pozostawiając na ładowność.