5 milionów kilometrów tą samą ciężarówką – producent silników postanowił to wyróżnić

Caterpillar, czyli producent między innymi silników oraz maszyn budowlanych, wyróżnił w ostatnich dniach jednego ze swoich klientów. Amerykanin Mike Adrian otrzymał pamiątkową statuetkę za przejechanie ponad 3 milionów mil na tym samym silniku.

Opisywana historia rozpoczęła się w 1990 roku, gdy Mike Adrian ze stanu Iowa kupił niemalże nowego Peterbilta. Był to samochód z przebiegiem 100 tys. mil, a więc około 160 tys. kilometrów. I choć od tej transakcji upłynęło już 29 lat, amerykański „owner operator” nadal jeździ tą samą ciężarówką.

Na początku bieżącego tygodnia, gdy Caterpillar poinformował o przyznaniu wyróżnienia, przebieg ciężarówki miał wynosić dokładnie 3 118 445 mil. W przeliczeniu na nasze jednostki to 4 989 512 kilometrów, czyli niemal równe pięć milionów.

Pomimo tak dużego przebiegu, Peterbilt z Caterpillarem nie przestaje na siebie zarabiać, każdego dnia ciągając platformową naczepę. Co więcej, pod maską cały czas pracuje ten sam silnik. Jest to Caterpillar typu 3406B, czyli rzędowa, sześciocylindrowa jednostka o pojemności 14,6 litra.

Sam Mike Adrian tłumaczy, że osiągnięcie tak dużego przebiegu jest zasługą odpowiedniej dbałości o eksploatację. Od lat prowadzi on bardzo drobiazgowe zapiski, opisujące wszystkie prace przy aucie, wraz z datami oraz przebiegiem. Przyznaje też, że zawsze korzysta z oryginalnych części.

Czy natomiast uda się dojechać do 4 milionów mil? Niestety, to już najprawdopodobniej się nie wydarzy. Ciężarówka oraz silnik co prawda nie miałyby nic przeciwko, lecz ich właściciel wybiera się po prostu na emeryturę. Ma on już za sobą niemal 50 lat jazdy, karierę rozpoczynając jeszcze na początku lat 70-tych.