4176 kierowców ukaranych dzięki nieoznakowanej ciężarówce – policyjny DAF ma mnóstwo pracy

daf_cf_wielka_brytania_policja

Patrolowe ciężarówki nie są w brytyjskiej policji niczym nowym. Od dwóch lat policjanci mają jednak także szczególny pojazd. Jest to ciągnik siodłowy bez żadnego oznakowania – ot zupełnie niewyróżniający się DAF CF Euro 6 w kolorze białym. Jak natomiast sprawdza się on w praktyce, można zobaczyć po ostatnich statystykach.

Nieoznakowana ciężarówka działa od kwietnia 2015 roku. Od tamtego czasu pozwoliła ona przyłapać na gorącym uczynku aż 4176 kierowców. Otrzymali oni 5039 mandatów, a do tego doszło 388 pouczeń. Czego dotyczyły kary? Przede wszystkim korzystania z telefonu w czasie jazdy. Takie jest zresztą główne założenie – siedzący w ciągniku siodłowym policjanci mają doskonały widok na kierowców piszących wiadomości, czy też korzystających z aplikacji.

Nie brakowało też bardziej krytycznych przypadków. Dla przykładu, zdarzyli się kierowcy trzymający w czasie jazdy nogę na drzwiach. W brytyjskich ciężarówkach jest to szczególnie niebezpieczne, jako że od strony drzwi mamy przecież prawą nogę. Ponadto zdarzały się przypadki jedzenia oraz korzystania z telefonu w tym samym czasie. Ba, jeden kierowca został nawet przyłapany na przygotowywaniu się do mycia zębów, w czasie nakładania pasy na szczoteczkę.

Poniżej zamieszczam film opublikowany przez brytyjską policję. Kierowca tego Volva FH trzymał prawą nogę na drzwiach, mając w ręce telefon i jadąc autostradą M18. Jeśli natomiast chodzi o nieoznakowanego DAF-a, to widzicie go nad tekstem. Co ważne, nie jest to radiowóz przypisany do jednego miejsca, lecz podróżuje on po całej Wielkiej Brytanii. Dzięki temu od kwietnia 2015 roku skorzystało z niego już 28 różnych jednostek.