414,5 tony ładowności i platforma o wymiarach 16×6 metra – nowy pojazd Stoczni Szczecińskiej

Do Polski dotarła wyjątkowa ciężarówka. A właściwie nie tyle ciężarówka, co platforma samobieżna wyposażona w aż dwanaście rzędów kół. Pojazd ten został zamówiony przez Stocznię Szczecińską, natomiast jego producentem je włoska firma Cometto.

Dzięki swojej nowej platformie, stoczniowcom łatwiej będzie transportować bardzo ciężkie podzespoły. Pojazd o oznaczeniu SYT 6/4 ma bowiem 414,5 tony ładowności, przy 16 metrach długości i 6 szerokości. Do tego dochodzi też hydrauliczne zawieszenie, które przy każdym z rzędów kół osiąga po 40 ton wytrzymałości.

Spośród wszystkich dwunastu rzędów kół, cztery podłączono do układu napędowego, natomiast pozostałe osiem wyposażono w hamulce. Pojazdem można też kierować na trzy różne sposoby, jako że do dyspozycji są dwie kabiny kierowcy oraz system zdalnego sterowania. Obie kabiny są zamknięte i klimatyzowane, a w ich wnętrzach znajdziemy wskaźniki środka ciężkości.

Warto dodać, że to już trzecia platforma marki Cometto dla szczecińskich stoczniowców. Dwie poprzednie zostały dostarczone w latach 90-tych, a jedna z nich znajduje się w użytku już od 25 lat.