400 złotych i 10 punktów za wyprzedzanie ciężarówek nagrane policyjnym dronem

Policja zaprezentowała kolejne efekty kontroli z zastosowaniem drona. Powietrzne działania prowadzono na drodze wojewódzkiej 747, nieopodal Opola Lubelskiego. W ciągu dwóch godzin nagrano siedem wykroczeń, a na filmach nie zabrakło także większych pojazdów.

Jednym z ukaranych był kierowca Iveco Daily, który miał aż dwukrotnie wyprzedzać samochody ciężarowe na zakrętach. Otrzymał za to łącznie 10 punktów karnych oraz mandaty na 400 złotych. Był też mandat dla kierowcy auta osobowego z przyczepą. Ten również wyprzedzał na łuku, otrzymując 200 złotych mandatu i 5 punktów karnych.

Jak to wyglądało w praktyce? Operator drona typował pojazdy do kontroli, przekazywał informacje do załogi radiowozu, a ta kawał dalej zatrzymywała wskazanych kierowców. Policjanci wystawiali kary za zarejestrowane wykroczenia, a samo nagranie mogło posłużyć za ewentualny dowód w sprawie.

Nagranie:

Komunikat KWP w Lublinie:

Przed weekendem funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przeprowadzili kolejne działania na drogach. Przy wykorzystaniu drona i przy współpracy z policjantami opolskiej drogówki, mundurowi obserwowali kierujących poruszających się drogą wojewódzką numer 747 biegnącą przez powiat opolski. Z powietrza obserwowali zachowania kierujących i natychmiast reagowali w przypadku niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. W ciągu zaledwie dwóch godzin policjanci ujawnili łącznie 7 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami.

Obiektyw kamery drona zarejestrował 6 wykroczeń związanych z nieprawidłowym wyprzedzaniem. Jednym z zatrzymanych, był kierowca ciężarowego Iveco, który jadąc od Osin w kierunku Opola Lubelskiego na łuku drogi wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej inny samochód ciężarowy z naczepą.  Jakby tego było mało, 100 metrów dalej ten sam kierowca zaczął wyprzedać na łuku drogi cysternę. Jego niebezpieczne manewry powstrzymał patrol, który otrzymał sygnał od operatorów policyjnego drona rejestrującego te wykroczenia.

Zatrzymany kierujący Iveco w związku z popełnionymi wykroczeniami otrzymał łącznie 10 punktów karnych oraz 400 złotych mandatu.

Policjanci zatrzymali także kierującego audi, który ciągnąc przyczepkę na łuku drogi podjął manewr wyprzedzania busa oraz ciężarówki z naczepą. Jego nieodpowiedzialna jazda zakończyła się dla niego 200 złotowym mandatem i 5 punktami karnymi.

[…]

Drony od początku lutego b.r. wspierają pracę policjantów drogówki na terenie naszego województwa. Są nieocenionym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa. Rejestrują zachowanie nie tylko kierujących pojazdami, ale także pieszych.  W momencie, gdy operator zaobserwuje na kamerze wykroczenie, natychmiast przekazuje informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmuje na drodze interwencję wobec sprawcy.

Takie kontrole przeprowadzane będą cyklicznie na terenie całego województwa.