400 nowych zestawów o długości 25 metrów, łącznie 1800 w całym kraju – holenderskie statystyki z 2017 roku

Na europejskich drogach stale przybywa 25-metrowych ciężarówek. Także poza Skandynawią przeistaczają się one w codzienny element krajobrazu. Same za siebie mówią tutaj statystyki, które wykazali właśnie Holendrzy.

W całym 2017 roku holenderskie firmy dobrały łącznie 400 zestawów o długości 25,25 metra. Tym samym łączna ilość tego typu pojazdów wynosi już w Holandii niemal 1800 sztuk. Dla porównania, jeszcze w czerwcu 2014 roku było ich równo 1000, czyli niemal dwa razy mniej. Co więcej, w najbliższych latach wartość ta znowu się podwoi, a wzrosty będą jeszcze szybsze. Ma to wynikać ze zmian w transporcie międzynarodowym.

Już wkrótce 25-metrowe ciężarówki z Holandii, Niemiec oraz Belgii będą mogły legalnie przekraczać granice wszystkich trzech krajów. Przygotowuje się w tym celu stosowne, międzynarodowe porozumienia. Część holenderskich firm jest nawet na tyle odważna, że już dzisiaj wysyła 25-metrowe zestawy do Niemiec. Nielegalny jest bowiem tylko moment przejeżdżania przez granicę, a więc ryzyko otrzymania kary jest bardzo małe.

O DAF-ie ze zdjęcia przeczytacie poniżej:

57,5-tonowe zestawy przestrzenne, o pojemności do 170 m3 – DAF oraz Iveco z dwiema przyczepami

O przekraczaniu granic pisałem poniżej:

Przekraczanie granic 25-metrowymi ciężarówkami – praktyczne informacje na temat pięciu krajów