4 tys. dzieci poznały zasady zachowania wśród ciężarówek – akcja Volvo Trucks w 11 szkołach

Cztery tysiące uczniów z jedenastu warszawskich szkół podstawowych miało okazję odwiedzić „Miasteczko Razem na Drodze”. Wszystkie te młode osoby dowiedziały się więc dlaczego należy uważać na samochody ciężarowe i jak zachowywać się w ich otoczeniu.

Omawiana akcja była częścią kampanii Rowerowy Maj, zakończonej tuż przed wakacjami. Volvo Trucks postanowiło tę akcję wesprzeć, wzbogacając lekcje dla najmłodszych o wspomniane „Miasteczko Razem na Drodze”. Jedną z jego części był zaś długodystansowy ciągnik siodłowy Volvo FH.

Przedstawiciele szwedzkiej marki uczyli dzieci zasady „Stój.Spójrz.Pomachaj”. Zgodnie z nią, najmniejsi użytkownicy dróg powinni zatrzymać się w bezpiecznej odległości od ciężarówki, nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, pomachać i poczekać, aż odwzajemni on ten gest. W ten sposób upewnią się, że zostały zauważone.

Jaką rolę odgrywało przy tym wspomniane FH? Samochód został wykorzystany od uświadomienia dzieciom zakresu „martwego pola”. Najmłodsi mogli osobiście wejść do kabiny i zdać sobie sprawę jak ograniczoną widocznością dysponuje kierowca. Ich zadaniem było przy tym policzeniem rowerków stojących tuż przed kabiną.

Nie ma wątpliwości, że akcje tego typu są bardzo potrzebne. Cieszy więc fakt, że coraz więcej podmiotów decyduje się na ich organizacje, często na bardzo różnych zasadach. Trzy tego przykłady możecie zobaczyć poniżej:

Kierowcy ciężarówek zorganizowali festyn dla dzieci z domu dziecka, wyjaśniając m.in. “martwe pole”

„Hallo, czy mnie widzisz?” – norweska akcja trafia na Podlasie, by uczyć dzieci przechodzenia obok ciężarówek

Jak uświadomić dzieciom, że z kabiny ciężarówki niewiele widać – przykład lokalnej, prywatnej inicjatywy