Niemiecka inspekcja transportowa, obecnie znana pod skrótem BALM (a jeszcze niedawno jako BAG), opublikowała swoje comiesięczne statystyki. Można się z nich dowiedzieć jak postępują między innymi kontrole kabotażu oraz tygodniowych odpoczynków w kabinach.
Inaczej niż w przypadku polskiego ITD, działania BALM opierają się na dużych, zorganizowanych akcjach. W lipcu złożyło się to na łącznie pięć dni kontrolnych, w czasie których sprawdzono ponad 1,6 tys. ciężarówek oraz wszczęto postępowania administracyjne na łącznie 135 tys. euro.
Akcja z 1 lipca objęła 245 pojazdów. Stwierdzono przy tym 23 nielegalne odpoczynki tygodniowe w kabinach, 3 przypadki nielegalnego kabotażu, a także 2 uchybienia w zakresie stanu technicznego.
Akcja z 10 oraz 11 lipca objęła 614 pojazdów. Tutaj stwierdzono 8 nielegalnych odpoczynków tygodniowych w kabinach, 23 przypadki nielegalnego kabotażu oraz 12 problemów ze stanem technicznym.
Akcja z 24 oraz 25 lipca objęła 755 pojazdów. Kierowcy 12 z nich odbyli odpoczynki tygodniowe w kabinach, a do tego stwierdzono 26 przypadków nielegalnego kabotażu i 7 pojazdów w złym stanie.
Wszystko to daje łącznie 38 spraw o nielegalny odpoczynek tygodniowy w kabinie, 57 spraw o nielegalny kabotaż oraz 21 spraw o niewłaściwy stan technicznych pojazdów.
Na zdjęciu możecie zobaczyć radiowóz BALM, w czasie jego gościnnych występów w Polsce. To już jednak sprawa z sierpnia, opisywana kilka dni temu, w następującym artykule: ITD, BALM, wojewoda i szef inspekcji – pokazowe kontrole ciężarówek na trasie S3