34,5-metrowy zestaw na pocztowej linii – konfiguracja złożona z czterech pojazdów

Zestawy o długości 34,5 metra zdobywają w Szwecji coraz większe zainteresowanie. Do grona użytkowników takich pojazdów właśnie dołączyła państwowa poczta, prezentując konfigurację złożoną z aż czterech pojazdów.

Wszystko odnosi się do zmiany przepisów, którą wprowadzono 1 grudnia 2023 roku. 34-metrowe zestawy, osiągające nawet 74 ton masy całkowitej, zakończyły wówczas okres testowy, na stałe będą dopuszczonym do ruchu po szwedzkich drogach. Wyznaczono też dla nich konkretne odcinki dróg, obejmujące głównie południe kraju, a także jedną trasę wzdłuż całego wschodniego wybrzeża.

Od czasu tej grudniowej zmiany, kolejne szwedzkie firmy przygotowują dłuższe konfiguracje. Teraz dołączyło do nich także PostNord, czyli szwedzko-duńska poczta państwowa, kontrolowana przez rządy obu tych krajów. Z myślą o codziennym transporcie przesyłek pocztowych, na około 300-kilometrowej trasie między Goteborgiem a Örebro, połączono tam trzyosiowe podwozie pod kontenery BDF, dwuosiowy wózek dolly, dwuosiową naczepę z dodatkowym siodłem (tzw. link) i dwuosiową naczepę o standardowym nadwoziu. Co też ciekawe, z uwagi na lekki charakter ładunków nie zdecydowano się na bardzo mocne podwozie, lecz na popularne Volvo FH 500.

Prezentowany zestaw po raz pierwszy pojawił się na bazie PostNord w połowie czerwca. Następnie rozpoczęło się szkolenie kierowców z zakresu manewrowania tak długim pojazdem. Już w najbliższych dniach 34-metrowa konfiguracja ma pojawić się na drogach, a poczta promuje to rozwiązanie głównie od strony ekologicznej. Jak wynika bowiem ze wstępnych wyliczeń, tak długi pojazd może zużyć na 1 m3 ładunku o 4-6 procent mniej paliwa niż dotychczas stosowane zestawy 25-metrowe. To oznacza nie tylko mniej wydatków na olej napędowy, ale też o 4-6 procent mniejszą emisję CO2.

Filmowa prezentacja omawianego zestawu: