34-letni Czech otrzymał tegoroczny tytuł „najbardziej ekonomicznego kierowcy ciężarówki na świecie”

Volvo The Drivers' Fuel Challenge 2016

28 kierowców stoczyło walkę w globalnym finale konkursu Drivers’ Fuel Challenge 2016, organizowanego przez Volvo Trucks. Wszyscy oni walczyli oni o tytuł najbardziej ekonomicznego kierowcy na świecie, jeżdżąc Volvem FH po 6,9-kilometrowym torze i będąc ocenianym zarówno pod względem zużycia paliwa, jak i czasu przejazdu.

Wszystkich 28 uczestników globalnego finału wyłoniono w finałach regionalnych i krajowych, spośród ponad 12 000 zgłoszonych osób. Z tej grupy do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowało się czterech finalistów: Stanislav Martynov z Rosji, Emir Salihović z Bośni i Hercegowiny, Tomáš Horčička z Czech i Kjetil Dale z Norwegii. Najlepszym z nich okazał zaś Tomáš Horčička, który oprócz tytułu „najbardziej ekonomicznego kierowcy samochodu ciężarowego na świecie” otrzyma też zaproszenie dla dwóch osób na dowolny wyścig Formuły 1 jako gość specjalny.

Volvo The Drivers' Fuel Challenge 2016

Warto również wspomnieć o reprezentancie z Polski – Piotr Krahel uzyskał drugi najniższy wynik zużycia paliwa w pierwszej porannej rundzie kwalifikacyjnej, jednak do zakwalifikowania się do dalszej rywalizacji zabrakło mu punktów bonusowych za czas przejazdu. Trzeba tutaj bowiem wyjaśnić, że wszyscy kierowcy y mieli 12 minut i 30 sekund na pokonanie Volvem FH trasy liczącej 6,9 km długości. Głównym celem było zużycie jak najmniejszej ilości paliwa, ale dodatkowe punkty były przyznawane również za krótszy od wyznaczonego czas przejazdu. Czynnik czasu w punktacji końcowej wzmocnił znaczenie utrzymywania dużej prędkości średniej podczas jazdy.

Fakty dotyczące zwycięzcy:

Imię i nazwisko: Tomáš Horčička

Wiek: 34 lata

Narodowość: Czech

Zatrudnienie: Tomáš Horčička

Wynik: Paliwo (litry): 2,90. Czas: 10:40. Paliwo po doliczeniu premii (litry) 2,04.

Volvo The Drivers' Fuel Challenge 2016