32-metrowy zestaw Vos Logistics, czyli Scania R490 z dwiema naczepami, która zaczyna podbój Szwecji

vos_logistics_scania_r490_dwie_naczepy_1

32 metry długości i aż 10 osi – tak w dużym skrócie można opisać nowy zestaw z firmy Vos Logistics. Jest to ciężarówka skonfigurowana z myślą o pracy na terenie Szwecji, wyposażona w aż dwie naczepy i przewidziana na trasy między Malmö a Södertälje. Ogromny zestaw będzie kursował dla stałego zleceniodawcy, na ciągniku znajdą się szwedzkie tablice rejestracyjne, a pomimo obecności charakterystycznego napisu VOS na kabinie, faktycznym właścicielem Scanii będzie firma Alguns Åkeri AB.

Możliwości poruszania się po drogach aż 32-metrowym zestawem są naturalnie bardzo ograniczone i dlatego też praca dla nowej ciężarówki została odpowiednio rozplanowana. W porcie w Malmö pomarańczowy, 490-konny ciągnik podejmuje dwie załadowane naczepy, pędzi z nimi do Södertälje, tam naczepy te zostają odczepione na czas przeładunku, podczas gdy Scania z dwiema innymi naczepami pędzi około 600 kilometrów z powrotem na wybrzeże. Tam wprowadza się je na prom oraz wysyła na kontynent, w kierunku Travemünde w Niemczech, podczas gdy 490-tka wraca do Södertälje w kolejnym podwójnym zestawie. I tak w kółko…vos_logistics_scania_r490_dwie_naczepy_4

Czy coś takiego się opłaca? Jak najbardziej, co pokazują cyfry ujawnione przez dyrektora Vos Logistics, imieniem Henk-Jan van der Molen. Scania R490 z dwiema naczepami zużywa o maksymalnie 20 proc. więcej paliwa niż zestaw konwencjonalny, a jednocześnie ma dokładnie dwa razy większe możliwości przewozowe. Oznacza to około 40-45 proc. oszczędności na paliwie w stosunku do przewiezionego towaru, a jeśli dodamy do tego fakt, że opisywany pojazd tankowany jest biodieslem, śmiało określić go jednym z najbardziej ekologicznych pojazdów spalinowych na szwedzkich drogach. Stwierdzenie to było zresztą zapewne argumentem, który przekonał władze Szwecji do wydania Vos Logistics zezwolenia na tak długi pojazd. Jak na razie mowa tutaj o dopuszczeniu do ruchu do końca 2017 roku, choć można się domyślać, że cały projekt zostanie przedłużony. Wskazuje na to chociażby fakt, że sama Scania testuje 31,5-metrowe zestawy z dwiema naczepami już od ponad roku i nie odnotowuje się przy tym przedsięwzięciu żadnych uciążliwych problemów, przy naprawdę istotnych zaletach. Więcej na temat tego projektu w wykonaniu firmy Scania pisałem TUTAJ.

Bardzo dziękuję Dawidowi Blochowi, który dostarczył mi zdjęć i informacji w rekordowo szybkim tempie.

vos_logistics_scania_r490_dwie_naczepy_2