32-metrowe ciężarówki na testach w kolejnym kraju – Holendrzy chcą iść dodatkowe 7 metrów dalej

Finlandia dopiero co dopuściła 34,5 metrowe ciężarówki do powszechnego użytku. W Szwecji oraz Hiszpanii dwunaczepowe zestawy są testowane, a kolejnym krajem najwyraźniej będzie Holandia.

O sprawie poinformował prezes firmy Vos Logistics, w miniony czwartek, w czasie radiowego wywiadu. Jak stwierdził, holenderskie ministerstwo infrastruktury przygotowuje już odpowiedni test. Mają w nim wziąć udział 32-metrowe ciężarówki, a Vos Logistics jak najbardziej zamierza w tym uczestniczyć.

Zdjęcie z testów w Hiszpanii:

Samo ministerstwo wyjaśnia, że testy 32-metrowych pojazdów wymagają zmiany przepisów oraz gruntownego przygotowania. Dlatego pierwsze próby będą musiały odbywać się na zamkniętym terenie, a dopiero potem będzie można pomyśleć o jeździe po drogach publicznych. Ile miałoby przy tym wynieść DMC zestawu, tego jeszcze nie wiadomo.

Warto tutaj przypomnieć, że Vos Logistics eksploatuje dwunaczepowe zestawy już od 2015 roku, na terenie wspomnianej Szwecji. Szerzej prezentowałem to tutaj, wraz z między innymi poniższym zdjęciem.

O fińskiej zmianie przepisów przeczytacie tutaj, natomiast hiszpański test opisywany był tutaj.