31,5-metrowe ciężarówki ruszają na szwedzkie drogi, czyli testowe ciągniki z dwiema naczepami

scania_31,5_metra_dwie_naczepy

Już jutro, 1 lipca 2014 r., w Szwecji rozpocznie się bardzo ciekawy test nowych zestawów drogowych. Na 500-kilometrowej trasie między miejscowościami Södertälje a Helsingborg będą jeździły ciągniki siodłowe marki Scania połączone z dwiema naczepami. Łączna długość każdego z tych zestawów sięgnie aż 31,5 metrów i mają się one poruszać z prędkościami do 80 km/h.

Skąd pomysł na tak długie pojazdy? Scania uważa, że tworzenie dłuższych kombinacji to doskonały sposób na ochronę środowiska. Szwedzi przewidują ograniczenie zużycia paliwa w stosunku do przewiezionego towaru o około 30 proc., co mają oczywiście potwierdzić rozpoczynające się jutro testy. Jeśli tylko ich wyniki będą obiecujące, szwedzki rząd ma rozważyć dopuszczenie 31,5-metrowych do zwykłego ruchu.

Tymczasem już jutro, w północnej, niderlandzkojęzycznej części Belgii, startują testy ciężarówek o długości 25,25 metra. Dłuższe pojazdy będą jeździły tam po drogach na podstawie specjalnych zezwoleń. Więcej na temat belgijskiego testu pisałem TUTAJ.

scania_31,5_metra_dwie_naczepy_2

Źródło zdjęć: Scania