transfactor3665
Opublikowane 13 Październik, 2017

Po 31 latach pracy Mercedes-Benz 608D poszedł na emeryturę – teraz niewidomym pomoże Sprinter

mercedes_t2_po_31_latach_04

Posiadanie dostawczego Mercedesa był w Polsce lat 80-tych rzeczą niebywałą. Zakup takiego pojazdu kosztował fortunę, a same możliwości pozyskania go były prawie żadne. Wyobraźcie sobie więc jakie szczęście zapanowało w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, które 31 lat temu otrzymało właśnie nowego Mercedesa.

Pojazdem tym był żółty furgon z serii T2, w ciężkim wariancie 608D. Lekka ciężarówka trafiła do organizacji jako prezent z Zachodu i miała służyć niewidomym dzieciom, realizując prace wypoczynkowe oraz zaopatrzeniowe. I tak też było – na co dzień Mercedes dowoził żywność do szkół oraz internatów nadzorowanych przez Towarzystwo. Latem ruszał zaś na biwaki, letnie obozy, czy pielgrzymki, wożąc wszelkiego rodzaju sprzęt oraz bagaże.

Pulpit kierowcy po 31 latach pracy:

mercedes_t2_po_31_latach_05 mercedes_t2_po_31_latach_06

Najciekawszy jest jednak fakt, że opisywany Mercedes wykonywał tę pracę nieprzerwanie przez 31 lat. Auto okazało się przy tym zupełnie bezproblemowe, a także bardzo ciekawie zapisało się w pamięci kierowców. Dla przykładu tak wspomina je Jarosław Sikowski, jeżdżący żółtym T2 od 1989 roku: Przez 30 lat jeździliśmy trzy razy w tygodniu po zaopatrzenie. Przywoziliśmy nim żywność dla dzieci. Samochód nie odpoczywał nawet w wakacje, podczas których służył jako przewoźnik bagażu. Nigdy nie popsuł się na trasie. Przejechałem nim pół miliona kilometrów. To już natomiast wypowiedź Włodzimierza Domańskiego, który pracował w Laskach jako kierowca od roku 1987: Pamiętam, jak przyjechał do nas ten Mercedes w latach 80. Panowała jeszcze komuna, a tutaj nowiutkie auto zachodniej marki. Samochód przyjechał do nas zaplombowany. Od klamki do klamki, na około pojazdu było zamontowane zabezpieczenie. Musiała przyjechać służba celna i sprawdzić ten podejrzany prezent z zachodu.

Przekazanie nowego Sprintera:

mercedes_t2_po_31_latach_01

Wczoraj ta 31-letnia historia została jednak zakończona. 12 października 2017 roku żółty Mercedes 608D przeszedł bowiem na emeryturę, a zastąpił go fabrycznie nowy Sprinter 314 CDI z kontenerową zabudową. Dlaczego? Oczywiście Mercedes T2 jest pojazdem bardzo wdzięcznym, mającym dodatkowo klasyczny charakter. Kiedy jednak w grę wchodzi codzienny użytek, nowoczesny Sprinter będzie nieporównywalnie bardziej praktyczny i komfortowy.

Kto natomiast dostarczył tego nowego Sprintera? Podobnie jak przed trzema dekadami, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach otrzymało Mercedesa w formie daru, wystosowanego przez firmę Mercedes-Benz Polska. Co więcej, jest to element szerszej współpracy między tymi podmiotami, jako że pracownicy Mercedesa pracują z niewidomymi w formie wolontariatu, a firma regularnie wspiera Towarzystwo finansowo. Dodam też, że przekazaniem nowego Sprintera zajął się sam Christoph Stemmer, czyli dyrektor zarządzający spółki Mercedes-Benz Vans.

I jeszcze stary obok nowego:

mercedes_t2_po_31_latach_02 mercedes_t2_po_31_latach_03

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 19 komentarzy

 1. Jaro napisał(a):

  Mega pozytywnie. 🙂

 2. Romek napisał(a):

  A wiadomo co się stało ze starym po przejściu na “emeryturę”?

 3. Aa napisał(a):

  Ten nowy to 3 lata nie wytrzyma srinter 🙂

 4. Jacek napisał(a):

  Tak zgadza sie ze sprinter 3 lata nie wytrzyma, ale trzeba przyznac ze mercedes benz ma gest. A starego mesia to do muzeum oddac

 5. Jacek napisał(a):

  A swoja droga trzrba przyznac ze ciekawy artykul. Ten jak i wiele innych artykulow. Gratuluje. Najlepsza strona jaka znam w tematyce motoryzacyjnej. Dodalbym tylko mozliwosc plusowania i minusowania komentarzy. A tak wszystko ok.

  • pete379 napisał(a):

   To racja, a na koniec roku głosowanie na tzw. “złotoustych” i najbardziej merytoryczne wypowiedzi. No i kurcze szkoda, że mało konkursów jest np. z książkami, jakimiś gadżetami czy coś. Ogólnie jedna z najlepszych stron że stałym gronem czytelników prowadzących dyskusję a nie robiących bydło jak na etransporcie.

 6. Tytus napisał(a):

  Przez ostanie 10 lat robiłem żółtemu okresowe badania techniczne…:)

 7. M44 napisał(a):

  Normalne że nowy wytrzyma przecierz on nigdy nie będzie przeladowany o ile wogole osiągnie maxymalna ładowność. A nie ze dorwie Janusz z Andrzejem i laduja po 10t i mieszankę ropopodobna i marudzi że to nie auto i wogole że się rozpada.

 8. bbb napisał(a):

  Chętnie bym przygarnął tą T2 608D 🙂

 9. Tytus napisał(a):

  Przez ostatnie 10 lat robiłem okresowe badania techniczne “żółtkowi”…
  I zawsze przechodził je śpiewająco !!!
  Bez taryfy ulgowej

 10. 1228 napisał(a):

  Jeśli 608 pojedzie do Afryki, to wybuchnie o niego nowa wojna domowa. Bdzie wiele ofiar.

 11. 1228 napisał(a):

  I jeszcze ciekawostka, 6,6tony DMC i niema tacho 🙂

 12. Kier napisał(a):

  Fajny sprzecik. Pamiętam jak sasiad mial identycznego w kolorze wiśniowym. W latach 90-tych popadl w nalog alkoholowy i przegral go w karty.

Odpowiedz