30-metrowe zestawy z pancernymi ciągnikami – oto nowy brazylijski sprzęt do przewozu elektroniki

74_tonowy_zestaw_opancerzony_prosegur_1

Ciągnik siodłowy z dwiema naczepami to w wielu krajach najzwyklejszy widok na świecie. Dla przykładu, w Brazylii zestawy tego typu cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza w mocno rozwiniętej branży rolniczej. Ba, w tym kraju ciężarówki opancerzone, przeznaczone do przewozu kosztowności, potrafią liczyć do 30 metrów długości i 74 ton DMC. Tak jak ten Mercedes-Benz Axor…

Powiedziałbym, że mamy tutaj do czynienia z zestawem jedynym w swoim rodzaju. Nie będzie to jednak prawda, jako że brazylijski oddział firmy Prosegur zamówił w tym roku aż osiem zestawów tego typu. Każdy składa się z czteroosiowego Axora 2644 8×4, a do tego dochodzą po dwie naczepy, mające łącznie 175 m3 pojemności. Pierwsza naczepa oferuje 100 m3, druga 75 m3, natomiast DMC całości, wraz z ciągnikiem, wynosi 74 tony. Ponadto każda z naczep ma rozbudowany system antywłamaniowy, monitoring, a nawet czujniki zmian obciążenia. Pancerne kabiny mieszczą zaś po czterech uzbrojonych ochroniarzy, w tym jednego kierowcę.

Po co jednak Brazylijczykom aż tak ogromne zestawy do przewozu kosztowności? Czyżby lokalne banki potrzebowały gotówki aż w tak niebotycznych ilościach? Nic z tych rzeczy. Te ciężarówki będą woziły po prostu sprzęt elektroniczny lub ewentualnie leki. Dla przykładu, będą to transporty drogich telewizorów lub smartfonów, masowo padających łupem brazylijskich złodziei ładunków.

Dotychczas Prosegur woził takie ładunki ciągnikami z pojedynczymi naczepami. Zapotrzebowanie na takie transporty jest jednak coraz większe, wiec dla usprawnienia usług postanowiono sięgnąć także po 30-metrowe „pociągi drogowe”. Swoją drogę wiele mówi to także o skali brazylijskiej przestępczości – złodzieje ładunków muszą działać tam z prawdziwym rozmachem.

Dla wyjaśnienia jeszcze dodam, że w Ameryce Południowej Axor nadal jest normalnie produkowany i oferowany. To samo dotyczy także Turcji.

Więcej o brazylijskich ciężarówkach Prosegur pisałem poniżej:

Opancerzony ciągnik Mercedes Atron – tym zestawem bezpiecznie przewieziesz elektronikę

Jak wygląda wnętrze opancerzonych kabin ciągników siodłowych brazylijskiej firmy Prosegur?

A skoro już o 74-tonowych zestawach mowa, polecam ten tekst:

Brazylijskie Volvo FH 460 mogło ważyć aż 74 tony, a przeładowano je o 60 ton

74_tonowy_zestaw_opancerzony_prosegur_2