30 DAF-ów XF Super Space Cab dla firmy Oliwer – powrót do poprzedniej wersji

Zdjęcia: Heniek Anielski

Już tylko miesiąc pozostał do zmiany unijnych wymogów w zakresie wyposażenia, w wyniku której DAF XF poprzedniej generacji oficjalnie pożegna się z europejskim rynkiem. Póki jednak ten zasłużony model wyjeżdża jeszcze od polskich dealerów, przyjrzyjmy się jednemu z ostatnich większych zamówień, obejmującemu 30 ciągników siodłowych.

W roli głównej występuje tutaj firma Oliwer z Siedlca Dużego pod Częstochową. To przewoźnik wyspecjalizowany w transporcie szkła, korzystający z naczep typu inloader i dysponujący sporą flotą DAF-ów. Jeszcze kilka lat temu były to głównie lekkie ciągniki z serii CF, typowe dla tej gałęzi transportu. Następnie przedsiębiorstwo zaczęło się przesiadać się na modele nowej generacji, z serii XF oraz XG+, a teraz firma dokonała powrotu do starszej wersji, odbierając 30 egzemplarzy w konfiguracji XF 480 Super Space Cab.

Część z 30 omawianych egzemplarzy:

Po podpięciu nowych Langendorfów:

DAF-y z wcześniejszy odbiorów firmy Oliwer:

Prezentowane pojazdy, dostarczone przez DBK Truck Center w Sosnowcu, otrzymały kolorystykę typową dla tego przewoźnika, najwyższe kabiny sypialne zwieńczone dachowymi klimatyzatorami, a także aluminiowe felgi Alcoa DuraBright. Nie zastosowano za to żadnych spojlerów, jako że podpinane naczepy będą miały nadwozia bardzo mocno odsunięte od ciągników. Mowa tutaj o fabrycznie nowych inloaderach Langendorf Floatliner SGL 23-Light, które trafiają ostatnio do firmy Oliwer w ramach wymiany naczepowej floty.

Na koniec przypomnę dwie ciekawostki. Widoczne na zdjęciach, specjalistyczne naczepy okazują się produktami polskiego koncernu. Niemiecki Langendorf został bowiem przejęty przez firmę Wielton, a od trzech lat korzysta nawet z fabryki Wieluniu. Więcej na ten temat: Niemieckie naczepy Langendorf z nowej, polskiej fabryki – inwestycja przy Wieltonie. Jeśli zaś chodzi o DAF-a XF poprzedniej generacji, to za miesiąc skończy on rynkową karierę w Europie, ale będzie kontynuował ją na innych kontynentach, w tym nawet w Ameryce Północnej. Pisałem o tym w następującym artykule:  Stary DAF XF debiutuje w Meksyku – o klientów powalczy na przykład z Kenworthem

Dwa pierwsze DAF-y XF w Meksyku, wydane tydzień temu: