3 sposoby na optymalizację transportu, czyli jak zwiększyć rentowność ładunków

Publikacja na zamówienie

Gielda_Przewoznik

Prowadzenie firmy transportowej wiążę się z wieloma wyzwaniami. Przewoźnicy muszą sprostać wymaganiom rynku oraz samych klientów, a przede wszystkim zredukować wysokie koszty swej działalności. Do głównych obciążeń w transporcie należą niewątpliwie wydatki poniesione na paliwo. Istnieją jednak sposoby na obniżenie tych kosztów i ich optymalizację.

Według szacunków samych firm transportowych, to właśnie paliwo nadal stanowi największy odsetek kosztów związanych z prowadzeniem działalności transportowej. Inne to np. opłaty drogowe, ubezpieczenia, kary za naruszenia przepisów czy chociażby serwisowanie pojazdu. Utrzymanie floty, która dziennie przemierza setki tysięcy kilometrów okazuje się być nie lada wyzwaniem. Jednak bardziej wydajne użytkowanie pojazdów, wybór właściwej usługi śledzenia tras czy zapełnienie pustych przestrzeni ładunkowych może zmniejszyć poniesione przez przedsiębiorstwo koszty nawet o 30-40%.

Eco-driving, czyli jak obniżyć koszty paliwa

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie warto zrobić jest zoptymalizowanie stylu jazdy kierowców i stosowanie eco-drivingu, czyli technik pozwalających zmniejszyć spalanie paliwa. Do tych umiejętności zalicza się m.in. racjonalne używanie klimatyzacji oraz ogrzewania w kabinie, umiejętność hamowania silnikiem, zdolność przewidywania pewnych sytuacji na drodze czy chociażby utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach. Jak się okazuje prawie 25% zużywanego paliwa wynika z oporu toczenia. Według niemieckiego stowarzyszenia nadzoru technicznego GTU, jeżeli ciśnienie w oponach jest za niskie o 0.2 bara to zwiększa to zużycie paliwa o 1%. Natomiast ciśnienie niższe o 0.6 bara to większe zużycie paliwa już o 4%. W skali całej floty i tysięcy przejechanych dziennie kilometrów zapobieganie takim sytuacjom może przynieść bardzo duże oszczędności. Innym sposobem, często stosowanym w transporcie miejskim jest unikanie skrętów w lewo. Same firmy kurierskie przekonują, że skręty w prawo są preferowane w aż 90% przypadków. Dlaczego? Przede wszystkim pozwalają one uniknąć przestojów związanych z oczekiwaniem na wolny przejazd, zmniejszają zużycie paliwa, a także minimalizują ryzyko wypadku.  Wiele przedsiębiorstw, by zoptymalizować styl pracy swoich kierowców i obniżyć koszt spalanego przez nich paliwa, wysyła ich na dodatkowe szkolenia z ekonomicznej jazdy.

Systemy telematyczne, czyli jak dobrze zorganizować i nadzorować trasę

Optymalizacja tras to podstawa w transporcie. Na rynku działa wiele systemów telematycznych, które wykorzystując mapy cyfrowe, nadajniki oraz GPS umożliwiają zaplanowanie trasy tak, by ograniczyć wydatki z tytułu opłat drogowych oraz uniknąć niepotrzebnych objazdów, korków czy wypadków. Tego typu narzędzia wspomagają zarządzanie całym procesem transportowym. Pozwalają one również na monitorowanie pojazdów i ładunków, sterowanie wyborem miejsc załadunku i rozładunku, kontrolę parametrów pracy pojazdów oraz kierowców, informując o tym czy jeżdżą oni ekonomicznie. Dodatkowo takie systemy umożliwiają precyzyjne kontrolowanie zużycia paliwa, miejsc tankowań, a także eliminowanie wszelkiego rodzaju nadużyć. Ważnym czynnikiem są także dane informujące na bieżąco o stanie technicznym pojazdów oraz przypominające o kontroli w serwisie. Wykorzystanie systemów telematycznych w transporcie może obniżyć koszty ponoszone przez firmy przewozowe nawet do 40%.

Redukcja pustych przebiegów, czyli jak wykorzystać potencjał giełd transportowych

Według danych statystycznych z GUS blisko 33% wszystkich przejazdów w Polsce oraz 25% w całej Europie to tak zwane puste przebiegi. Takie przejazdy generują koszty, tj. chociażby zużycie paliwa czy wynagrodzenie dla kierowców, ale nie przynoszą firmie żadnych zysków. Dlatego ważne jest poszukiwanie dodatkowych zleceń, które wyeliminują kosztowne “wożenie powietrza”. Dobrym sposobem na redukcję pustych przebiegów jest korzystanie z giełd transportowych,  na których szybko można znaleźć dodatkowy ładunek, nawet na krótkich trasach. Giełdy transportowe pomagają ominąć pośredników oraz znaleźć nowych partnerów biznesowych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Warto śledzić je na bieżąco, licytować interesujące nas zlecenia i dostosowywać je do zaplanowanych tras, gdyż każda dodatkowa tona załadunku to czysty zysk.

Szukasz dodatkowych zleceń transportowych? Przeglądaj ogłoszenia na www.gielda.furgonetka.pl

Wysokość kosztów ponoszonych przez firmy transportowe w dużej mierze determinuje ich sukces na rynku. To oczywiste, że im mniejsze poniesiemy wydatki, tym więcej zarabiamy. Choć optymalizacja kosztów na pierwszy rzut oka może nie wydawać się taka prosta, to długoterminowe działania, odpowiedni research oraz inwestycja w nowoczesne rozwiązania, mogą przynieść wiele korzyści, a przede wszystkim duże oszczędności. To tylko przykładowe sposoby na redukcję wydatków w transporcie. Warto poznać ich więcej, wybrać te, które będą pasowały do naszego modelu zarządzania flotą oraz naszych możliwości, stopniowo wprowadzać i przede wszystkim monitorować rezultaty.