3 lata temu ten „bus” ważył 9,4 tony, natomiast wczoraj aż 10,7 tony – oto transportowy recydywista

renault_messenger_opal_wroclaw_1

Jest na Dolnym Śląsku taka firma, która transportuje drewno opałowe przy pomocy poczciwego Renault Messenger. Po raz pierwszy samochód ten pokazywałem w 2014 roku, kiedy przyłapano go na przeładowaniu do 9,4 tony. Następnie, w 2015 roku, pojazd ten znowu wystąpił w komunikacie ITD, ważąc 9,23 tony i oczywiście będąc niesprawnym. Teraz natomiast można zobaczyć go znowu, w dzisiejszym komunikacie WITD Wrocław.

7 września 2017 roku na ul. Średzkiej we Wrocławiu, inspektor Inspekcji Transportu Drogowego wykonując zadania służbowe na motocyklu, zatrzymał do kontroli pojazd przewożący drewno kominkowe. Pojazd został skierowany na pobliski punkt ważenia.

Pojazd poddany został ważeniu przy użyciu wag samochodowych. Wyniki były zatrważające. Rzeczywista masa pojazdu wyniosła aż 10700 kg biorąc pod uwagę, że pojazd miał w dowodzie rejestracyjnym określoną masę całkowitą – 3500 kg, a dopuszczalną ładowność – 1060 kg.

Inspektorzy prowadząc dalsze czynności kontrolne stwierdzili przerobienie zawieszenia pojazdu polegające na dołożeniu dodatkowych piór resorowych co poświadcza, że kierowca świadomie miał zamiar załadować na pojazd więcej ładunku niż jest to dopuszczalne. Kontrola stanu technicznego pojazdu wykazała dodatkowo usterkę oświetlenia.
Również ładunek, nie był zabezpieczony przed spadnięciem na czas transportu co stwarzało zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

W wyniku stwierdzonych wykroczeń kierowcę ukarano mandatami karnymi na łączną kwotę 1250 zł za kierowanie pojazdem bez posiadania przy sobie wymaganych dokumentów, umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób powodujący przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej i dopuszczalnej ładowności pojazdu, umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób naruszający stateczność pojazdu, dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do jazdy na drodze publicznej pojazdu nienależycie zaopatrzonego w wymagane urządzenia lub przyrządy albo nie spełniającego swojego przeznaczenia oraz naruszenie przepisów o przewozie ładunków sypkich.

W wyniku stwierdzonych usterek technicznych inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu i nie dopuścili pojazdu do ruch do chwili doprowadzenia go do stanu normatywnego.

Na uwagę zasługuje fakt, iż nie jest to pierwszy przypadek przewozu ładunku w nadmiernej ilości przez kontrolowanego kierowcę. Jak się okazało ten sam pojazd został zatrzymany przez inspektorów do kontroli 16 października 2014 r. Wtedy pojazd wraz z ładunkiem ważył ponad 9000 kg. Jak widać przewożący drewno nie wyciągnął wniosków z poprzedniej kontroli mając za nic polecenia kontrolujących.

Dodatkowe zdjęcia:

renault_messenger_opal_wroclaw_3 renault_messenger_opal_wroclaw_2