29-tonowa, 325-konna ciężarówka o szerokości busa – zawężony DAF trafił na rynek

Ciężkie samochody ciężarowe praktycznie zawsze mają 2,5 metra szerokości. Nawet jeśli kabina jest akurat węższa, to w zakresie podwozia, nadkoli oraz osi i tak można spodziewać się właśnie 250 centymetrów. Prawdziwą egzotyką jest więc nowa oferta z Holandii, gdzie jeden z dealerów postanowił zaoferować blisko 30-tonowy pojazd o szerokości całkowitej nieprzekraczającej 2,2 metra.

Bazą tej oferty jest DAF LF, na zlecenie sieci dealerskiej Truckland przebudowywany w specjalistycznym warsztacie Estepe. To właśnie tam całe podwozie pojazdu – włącznie z osiami, osprzętem przy ramie, zderzakami oraz nadkolami – jest zawężane o 15 centymetrów z każdej strony. W efekcie dół pojazdu równa się szerokością z kabiną, co w przypadku modelu LF oznacza właśnie 2,2 metra.

Jak widać, nie zmieściły się nawet podwójne koła:

Głównym zamysłem tego projektu było stworzenie ciężarówki tylko nieznacznie przerastającej auta dostawcze (zwykle mające 2,1 metra lub 2,3 metra szerokości zabudowy) a jednocześnie oferującej parametry transportowe ciężkiego samochodu ciężarowego. Dlatego też ten nietypowy projekt przewiduje szeroki wachlarz konfiguracji – od zwykłej wersji 4×2, po wariant 6×2 z dodatkowo rozstawionymi osiami tylnymi. Ten ostatni może zaoferować aż 29,5 tony technicznego DMC, mając dodatkowo skrętną oś tylną.

Poza tym klienci na bardzo wąskiego DAF-a mogą wybierać między kabiną dzienną, sypialną lub nieznacznie przedłużoną z trzema fotelami. Dostępna będzie też wersja z kierownicą po prawej stronie. Jeśli natomiast chodzi o źródło napędu, to gama musi się niestety kończyć na silniku 6,7 litra, jako że większa jednostka nie zmieściłaby się pod kabiną. W praktyce oznacza to więc moc maksymalną do 325 KM.

Zawężony pojazd trafił teraz do oficjalnej oferty dealera Truckland. Czas jego dostawy ma liczyć dodatkowe cztery tygodnie w porównaniu z odbiorami zwykłych, szerokich LF-ów, serwisowanie ma odbywać się w oparciu o gwarancję producenta. Wśród potencjalnych klientów wymienia się między innymi firmy komunalne lub dystrybucyjne, szukające ciężkich pojazdów do możliwie łatwego prowadzenia w ścisłych centrach miast.