250-tonowe zestawy na bazie Volva FMX 540 6×6 – transport drewna na 21 osiach

Powyżej: jeden z zestawów w starej konfiguracji

Brazylijska firma Suzano, będąca światowym gigantem branży drzewnej, już pięć lat temu zasłynęła z zestawów w sześcioma naczepami. Te około 200-tonowe konfiguracje zaczęto wykorzystywać w transporcie po prywatnych drogach, obsługując wielkie wycinki drzewa eukaliptusowego. Teraz możemy natomiast zobaczyć nową generację tych zestawów, mającą jeszcze bardziej imponujące parametry.

W dotychczasowych konfiguracjach stosowano ciągniki Volvo FMX 540 6×4, a także dwuosiowe naczepy na bliźniaczym ogumieniu. Nowa wersja otrzymała natomiast ciągniki Volvo FMX 540 w układzie 6×6, ze wszystkimi osiami napędzanymi, a także naczepy wyposażone w trzyosiowe wózki, sprawniejszy układ hamulcowy i dodatkowe kłonice. Wszystko to pozwoliło zwiększyć tonaż zestawów o 25 procent, z 200 do 250 ton, jednocześnie zachowując niemal niezmienione wymiary zewnętrzne (długość wzrosła z 59 do 60 metrów).

Zdjęcia nowej wersji:

Zdjęcie samych nowych naczep, bez ciągnika:

Wdrażanie nowych zestawów postępuje w naprawdę szybkim tempie. W ostatnich tygodniach firma Suzano odebrała już 14 ciągników Volvo FMX 540 w konfiguracji 6×6, do każdego z nich podpinając po sześć nowych naczep i zastępując tym samym starsze konfiguracje. Poniżej możecie też zobaczyć film z codzienną pracą nowych zestawów, na trasach między punktami wycinki a punktami przetwórczymi.

Jak to natomiast możliwe, że zaledwie 540-konne silniki radzą sobie z tak olbrzymią masą? Odpowiedź kryje się oczywiście w odpowiednich przełożeniach, gwarantowanych przez mosty napędowe na zwolnicach oraz zautomatyzowane skrzynie biegów I-Shift w wersji „Super Reducida”. Ta ostatnia nazwa oznacza Ameryce Południowej wersję z biegami pełzającymi, zdolną ruszyć z miejsca nawet 325 ton. Gdyby natomiast i to okazało się niewystarczające, zawsze można skorzystać z awaryjnego elementu wyposażenia, jakim jest olbrzymi sprzęg do holowania zestawu, montowany na każdym nowym ciągniku.

Nowe zestawy już przy pracy: