25-metrowy zestaw na polskiej drodze krajowej – ładunek zmierzał do Skandynawii

Fot. WITD Gdańsk

Oto najnowszy przykład na to, że 25-metrowe zestawy jak najbardziej zmieściłyby się na polskich trasach, w tym także na wąskich drogach krajowych, a gdyby tylko dopuścić je do użytku, byłaby to bardzo ciekawa opcja dla przewoźników obsługujących na przykład Skandynawię.

Zarejestrowane w Polsce Volvo FH zostało podpięte do dwóch naczep, w tym pierwszej będącej tak zwanym „linkiem”, a więc mającej dodatkowe siodło. W nocy z wtorku na środę, około godziny 1, ta typowo skandynawska konfiguracja została zauważona w kaszubskiej miejscowości Żukowo, przez którą przebiegają drogi krajowe nr 7 oraz 20. Patrol WITD Gdańsk podążył więc za ciężarówką, by zatrzymać ją w punkcie kontrolnym i dokonać tam pomiarów.

Cały zestaw okazał się liczyć blisko 25 metrów długości, a wraz z ładunkiem kontenerów komunalnych osiągnął 4,4 metra wysokości. Wszystko to parametry, które nie stanowiłyby żadnego problemu w Szwecji, będącej krajem docelowym tego transportu. W Polsce pozostają one jednak niedopuszczalne, podobnie jak łączenie ciągnika siodłowego z dwiema naczepami. Dlatego też WITD Gdańsk wszczęło postępowanie administracyjne wobec właściciela ciężarówki.

Poza niedopuszczalną konfiguracją, gdańscy inspektorzy stwierdzili też korzystanie z cudzej karty do tachografu. W efekcie cała sprawa skończyła się groźbą kar administracyjnych na łącznie 26 tys. złotych dla przewoźnika, mandatem na 2 tys. złotych dla kierowcy, a także zatrzymaniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Wracając natomiast do kwestii samego 25-metrowego zestawu, przypomnę, że dopiero co opisywałem wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Polski. Zebrane tam dane wskazały, że wokół tego tematu mnóstwo jest niewiedzy i nietrafionych obaw. Więcej na ten temat: 52 procent Polaków popiera dłuższe ciężarówki – wyniki ankiety z 9 krajów. Jednocześnie dodam, że Unia Europejska przygotowuje obecnie przepisy mające promować takie pojazdy i być może skorzysta z nich także Polska. Scania zapowiedziała już nawet przygotowanie w naszym kraju 25-metrowego demo, mogącego pełnić uświadamiającą rolę. Więcej na ten temat: 25-metrowy zestaw na próbach i pokazach w Polsce – Scania szykuje „demo” na 2024

Oryginalna treść komunikatu WITD Gdańsk:

W dniu 15 maja 2024 r. tuż po godzinie 1 w nocy, inspektorzy z WITD w Gdańsku pełniąc służbę na terenie m. Żukowo dostrzegli  nietypowy zespół pojazdów.

Kierujący zespołem 3 pojazdów tj. ciągnika siodłowego oraz dwóch naczep, wykonywał przejazd z Polski do Szwecji pod osłoną nocy rejestrując swoją aktywność na karcie innego kierowcy. W wyniku kontroli kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 zł oraz zostało mu zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące w związku z wykrytą manipulacją.

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości dotyczących wysokości pojazdu która wynosiła 4,4m; długości pojazdów która wynosiła blisko 25m; wykonywania transportu drogowego konfiguracją złożoną z 3 różnych pojazdów oraz korzystaniem przez kierowcę z karty innego kierowcy,  wobec przewoźnika wszczęte zostaną postępowania administracyjne zagrożone łączną karą 26 tys. zł.