25-metrowe zestawy na polskich drogach?! Mieszkając w Zielonej Górze spotkasz je podobno regularnie

polska_zestaw_25_metrow_zielona_gora_2 polska_zestaw_25_metrow_zielona_gora_1

25-metrowe zestawy powoli podbijają kolejne kraje Europy, będąc już obecnym w całej Skandynawii, w Finlandii, Holandii, Belgii Niemczech i Danii, lecz ich przyjazd do Polski cały czas wydaje się być bardzo odległą perspektywą. Można się spodziewać, że dojdzie do tego dopiero, kiedy wydłużenie ciężarówek narzuci nam Unia Europejska, zaś ta nie ma tego w planach na najbliższe kilka lat. A może wcale nie mam racji, może po Polsce jeżdżą już tzw. „megaciężarówki”?

Dostałem wczoraj na maila zdjęcia z Zielonej Góry, na których widać właśnie 25-metrowy zestaw składający się z pełnowymiarowej ciężarówki oraz niebieskiej naczepy jadącej na wózku dolly. Zdjęcie to wykonał Aleksander, który napisał do mnie z prośbą o wyjaśnienie sprawy, dodając, że widział już w Zielonej Górze co najmniej dziesięć tego typu zestawów. No to już wyjaśniam o co w tym chodzi.

W Żarach, około 45 kilometrów na południe od Zielonej Góry, ma swoją siedzibę firma PHU Dorota Adamek, która specjalizuje się w transporcie po terenie Skandynawii. I to specjalizuje się naprawdę poważnie, bo wyposażyła się nawet w skandynawskie zestawy właśnie o długości dokładnie 25,25 metra. Oczywiście w większości jeżdżą one po drugiej stronie Bałtyku, lecz od czasu do czasu muszą przecież przejechać także przez Polskę. Zazwyczaj są one w tym celu rozpinane, więc „solówka” z wózkiem dolly jedzie do portu osobno, a naczepę wiezie jakiś ciągnik. Można się jednak spotkać z osobami, które twierdzą, że widziały czerwone, czasami czerwono-niebieskie lub czerwono-żółte zestawy w pełnej postaci także na polskich drogach, gdzie przemykały się na północ pod osłoną nocy. I właśnie taki zestaw najwyraźniej spotkał Aleksander.

Flota ciężarówek PHU Dorota Adamek obfituje w potężny sprzęt, taki jak Scania V8, w tym także R730, a także Volva FH16. Ich zdjęcia w 25-metrowej postaci można zobaczyć TUTAJ, na forum trucksfoto.pl. Jeśli interesują was dłuższe pojazdy, to zapraszam też do innych tekstów na ich temat, które znajdziecie TUTAJ.

Dzięki Aleksander za wiadomość!