25-metrowe zestawy na kolejnych niemieckich drogach i z nowymi wymaganiami technicznymi

25,25-metrowe ciężarówki po raz kolejny zyskują nowe prawa. Decyzję o rozszerzeniu ich ruchu podjęli Niemcy, ewidentnie dostrzegając w tych pojazdach coraz większy potencjał.

Sam status dłuższych pojazdów nie ulegnie zmianie. Począwszy od 1 stycznia 2017 roku są one po prostu stałymi użytkownikami niemieckiego dróg, nie wymagają zezwoleń i nie są objęte żadnymi ograniczeniami czasowymi. Co jednak ważne, „Lang LKW” mają prawo poruszać się tylko po ściśle wyznaczonej sieci dróg, znanej jako „Positivnetz”. I właśnie na tej liście wprowadza się teraz zmiany.

W ramach rozszerzenia, „Positivnetz” będzie obejmowało kompletną autostradę A3, od holenderskiej aż do austriackiej granicy. To zasługa dołączenia do listy brakujących fragmentów A3, znajdujących się na terenie landu Nadrenia-Palatynat. Ponadto do listy dopisze się brakujący odcinek autostrady A61, prowadzący aż do Hockenheimring.

Powyższe nowości mogą być bardzo istotne dla transportu międzynarodowego. 25-metrowe ciężarówki bez przeszkód dotrą bowiem z Holandii na samo południe Niemiec. Do samej Austrii już nie wjadą, gdyż nie są tam dozwolone. Zawsze będzie można jednak pomyśleć o jakimś systemie granicznych przepinek.

Poza rozszerzeniem listy dróg, Niemcy zmieniają także reguły dla samych pojazdów. Nowe przepisy mają zdjąć wymaganie, by pojazdy wykorzystywane w 25-metrowych zestawach były przystosowane do transportu intermodalnego. Zasada ta była stosowane przez Niemców od lat, by zachęcić firmy do łączenia przewozów drogowych z kolejowymi. Statystyki wykazały jednak, że mało kto z tej możliwości korzystał, a więc dodatkowe wyposażenie okazywało się po prostu zbędne.

Do tego dojdą też nowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa. W ramach ochrony pieszych i rowerzystów, ciężarówki uczestniczące w 25-metrowych transportach będą musiały zostać wyposażone w urządzenia ostrzegające przed obiektami w martwym polu. Konieczne będzie też zmodyfikowanie bocznych świateł obrysowych, by wszystkie z nich mrugały wraz z kierunkowskazami. Te dwie techniczne zmiany będzie trzeba wprowadzić do 1 marca 2020 roku.