25-metrowe doniesienia z Danii, czyli 600 dłuższych zestawów po ośmiu latach trwania testów

dania_25_metrow

Przez pół roku istnienia 40ton.net doniesień na temat 25-metrowych ciężarówek było mnóstwo, choć o dziwo żadne z nich nie pochodziło z Danii, gdzie tego typu pojazdy jeżdżą po drogach od 2008 roku. Teraz nadrobimy jednak te zaległości, bo nadszedł czas na krótkie podsumowanie duńskiego projektu.

W chwili obecnej, sześć lat po starcie całego przedsięwzięcia, po duńskich drogach porusza się około 600 25-metrowych zestawów. Ich eksploatacja nie wiąże się z żadnymi problemami, więc w najbliższym czasie liczba megaciężarówek ma wzrosnąć. Poszerzona zostanie też sieć dróg, na które są one wpuszczane. Co ważne, wszystkie te pojazdy jeżdżą w Danii na podstawie specjalnych zezwoleń, które wydawane są w ramach testu. W 2016 roku okaże się natomiast, czy test ten zostanie przedłużony do roku 2030. Jeśli tak – dłuższe ciężarówki będą mogły dalej jeździć po drogach; jeśli nie – będą one musiały zniknąć. Wszystko wskazuje jednak na to, że padnie na pierwszą z możliwości, choć politycy nie wypowiadali się jeszcze oficjalnie na ten temat.

W Danii przybywa także parkingów dla 25-metrowych kolosów. Dotychczas stosownymi miejscami postojowymi dysponowało tylko 19 miejsc odpoczynku, teraz natomiast sieć dróg ma się wzbogacić o stosowne parkingi na kolejnych 11 MOP-ach. Dla duńskich kierowców jest to doskonała wiadomość, gdyż od jakiegoś czasu niedobór miejsc był prawdziwym problemem i zasiadający za kierownicami megaciężarówek szoferzy często mieli problemy ze znalezieniem miejsca na pauzę.

Duńczycy już wkrótce prawdopodobnie będą mogli jeszcze lepiej wykorzystać swoje 25-metrowe ciężarówki, wysyłając je w trasy międzynarodowe do Niemiec, Holandii i północnej Belgii. Taką możliwość przewidują zmiany w przepisach, które zatwierdziła już europejska komisja ds. transportu. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.