25-metrowe ciężarówki w Niemczech: nowa lista dróg, nowe wymagania

„Positivnetz” to potoczna nazwa dla sieci niemieckich dróg, które dopuszczają ruch 25,25-metrowych pojazdów. Każda firma, która zamierza użytkować taki pojazd, musi się z tym dokumentem zapoznać, sprawdzając poszczególne drogi. Najnowsza wiadomość jest zaś taka, że Positivnetz rozszerzył się o kolejne 450 odcinków.

Aktualną listę dróg dopuszczających 25-metrowe ciężarówki możecie pobrać pod tym linkiem. W chwili obecnej dokument ten liczy 121 stron, co mówi chyba samo za siebie. Znajdziemy w nim między innymi autostradę A2 między Zagłębiem Ruhry a Ringiem Berlina, czy też A4 między Zgorzelcem a Kirchheim. Szczególną uwagę zwraca także A3, po którym można już przejechać od holenderskiej do austriackiej granicy.

Na tym jednak nie koniec, jako że poza rozszerzeniem dróg Niemcy wprowadzają też nowe wymagania techniczne. Już od połowy przyszłego roku spora część 25-metrowych ciężarówek będzie musiała posiadać systemy obserwujące „martwe pole”. Mowa tutaj o bocznych kamerach lub czujnikach, dzięki którym przy skręcie w prawo łatwo dostrzeżemy pieszych i rowerzystów.

Jako pierwsze obowiązkiem tym zostaną objęte pojazdy zarejestrowane po 1 lipca 2019 roku. Asystent „martwego pola” będzie w nich wymagany już od 1 lipca 2020 roku. Starsze pojazdy będą zaś miały kolejne dwa lata okresu przejściowego, musząc posiadać kamery lub czujniki od 1 lipca 2020 roku.