25-metrowe ciężarówki pojadą także drogami niższej kategorii – większe pojazdy mają coraz więcej praw

Organizatorzy inicjatywy „No mega trucks in Europe!” upiją się dzisiaj na smutno. 25-metrowe ciężarówki okazują się bowiem zyskiwać nie tylko na popularności, lecz także na uprawnieniach. Niedawno na funkcjonowanie dłuższych i cięższych pojazdów zezwoliła północna część Belgii, teraz natomiast 60-tonowe kolosy zwiększyły swoje prawa na terenie Holandii.

Holenderski zarząd dróg zezwolił megaciężarówkom na poruszanie się wybranymi drogami typu N. Oznacza to więc, że 25-metrowe pojazdy będą w tym kraju obecne nie tylko na autostradach, lecz także na drogach głównych niższej kategorii. Cała sprawa dotyczy 950 zestawów drogowych, bo właśnie tyle megaciężarówek jeździ w chwili obecnej po Holandii.

Jeśli holenderski eksperyment z drogami kategorii N nie okaże się porażką, szansa na pojawienie się 25-metrowych ciężarówek także w innych krajach może znacznie wzrosnąć. Będzie to bowiem dowód, że tak długie pojazdy naprawdę mogą poradzić sobie na wszelkiego rodzaju trasach.

Przy okazji – widzieliście już 6-naczepowy zestaw, który dla rozrywki stworzyli pracownicy Van den Broek Logistics? Jeśli nie, to sprawdźcie go TUTAJ!

krone_eurocombi_01

zdjęcie: Krone Euro Combi