transfactor3665
Opublikowane 6 Październik, 2017

25-metrowe ciężarówki oszczędzą 40 milionów litrów paliwa rocznie – to wyliczenia tylko dla Niemiec

niemcy_25_metrowa_ciezarowka

W nawiązaniu do tekstu:

„25,25-metrowe ciężarówki są koniem trojańskim, który podminowuje ekologiczne procesy w Europie”

Ekolodzy oraz kolejowi lobbyści uważają dłuższe ciężarówki za zło wcielone (przykład powyżej). Tymczasem powstał kolejny raport, który określa 25-metrowe pojazdy ekologiczną szansą dla Europy. Jego autorem jest koncern Daimler oraz władze landu Badenia-Wirtembergia.

W raporcie opublikowano między innymi wyliczenia na rok 2030. Jak łatwo się domyślać, przez kolejne 13 lat transport będzie się w Niemczech tylko rozwijał, wymagając jeszcze większej ilości tras oraz ładunków. Jeśli jednak zastosujemy przy tym 25-metrowe ciężarówki, wzrost ilości ładunków nie przeszkodzi w choć ograniczeniu emisji CO2.

niemcy_ciezarowka_25_metrow

Jeśli 25-metrowe ciężarówki w dużej mierze zastąpią krótsze pojazdy, niemiecka gospodarka będzie wymagała mniejszej ilości tras z ładunkami. Do 2030 roku pozwoli to zmniejszyć ilość tras o aż 2 miliony, oszczędzając w ten sposób 269 milionów przejechanych kilometrów. W przeliczeniu na zużycie paliwa, oznacza to więc oszczędność 40,2 miliona litrów rocznie, podczas gdy do atmosfery trafi o 113,5 tony mniej gazów cieplarnianych. I to pomimo faktu, że Niemcy ograniczyli DMC dłuższych ciężarówek do 40 ton, a do tego nie brakuje rejonów, w których pojazdy te mają zakaz wjazdu.

Pełen niemiecki raport na ten temat pobierzecie tutaj lub przejrzycie poniżej:

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 3 komentarzy

  1. dfgd napisał(a):

    100 ton CO2 to wytwarza jeden odrzutowy Boeing na dystansie jakiś 2000 kilometrów. Słaba ta ekologia 😛

  2. yogi napisał(a):

    Pewnie chodzi o konsolidację bo nie zawsze ładunki są ciężki na pusto auto też spala itp. Jednym transportem można więcej przewieść z resztą to tylko Niemcy mogą wprowadzić bo mają warunki a i tak trasy tylko przy autostradach

  3. Rafik napisał(a):

    A nie tak dawno był tutaj artykół o tym, że drukarki 3D zabiją transport w Eurokołchozie. A tutaj niemiaszki mają wyliczenia o dynamicznym wzroście transportu na kolejne x lat? Ciekawe…

Odpowiedz