25-metrowe ciężarówki dozwolone we wszystkich niemieckich landach – historyczna zmiana w przewozach

niemcy_25_metrowa_ciezarowka

Tuż przed końcem 2017 roku, 29 grudnia, zmieniły się niemieckie przepisy dotyczące 25-metrowych ciężarówek. A właściwie nie tyle przepisy, co po prostu lista dróg, na których pojazdy te mogą się poruszać.

Najważniejsza zmiana nadeszła z landu Nadrenia Północna-Westfalia, obejmującego Zagłębie Ruhry. Dotychczas ten wyjątkowo gęsto zaludniony land ten nie dopuszczał ruchu 25-metrowych zestawów, zgadzając się jedynie na naczepy wydłużone o 130 cm. Teraz jednak również tam wyznaczono główne drogi, na które wjazd mają najdłuższe ciężarówki.

Ruch najdłuższych pojazdów dopuściły też landy Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz) oraz Saarland. Tym samym 25-metrowe pojazdy pojawią się także na terenach graniczących z Luksemburgiem. Ponadto Nadrenia-Palatynat, Saarland oraz wschodni land Saksonia-Anhalt dopuściły na całym swoim terenie stosowanie 14,9-metrowych naczep. To między innymi dlatego zamówienie na takie pojazdy złożył ostatnio Waberer’s (więcej na ten temat tutaj).

W związku z powyższym, zestawy o długości 25-metra mogą już jeździć po wszystkich niemieckich landach oprócz stołecznej aglomeracji Berlina. Pozostaje więc tylko pytanie kiedy Niemcy dokonają kolejnej zmiany i podwyższą dopuszczalne masy całkowite. Trzeba bowiem przypomnieć, że niemieckie „Lang LKW” mogą być dłuższe, ale muszę się przy tym trzymać 40 ton DMC (lub 44 przy transporcie intermodalnym).

A jak wygląda to w praktyce? 25-metrowe zestawy są już regularnymi uczestnikami niemieckich dróg. Aby więc taki pojazd użytkować nie trzeba zdobywać żadnego zezwolenia. Wystarczy, że skompletujemy odpowiednią ciężarówkę i zorganizujemy przewóz tak, aby odbywał się on po drogach dopuszczających ruch tego typu maszyn. Ponadto, jeśli będziemy mieli stałe zlecenie na trasie bez takiego dopuszczenia, w lokalnym urzędzie możemy starać się o dopisanie danej drogi do listy. Wówczas urzędnicy jednak sprawdzą, czy ta konkretna droga nadaje się do ruchu 25-metrowych zestawów.

Warto też dodać, że coraz więcej holenderskich firm chce wysyłać do Niemiec swoje 25-metrowe ciężarówki. W grudniu – tutaj – informowałem już o pierwszych takich międzynarodowych przejazdach. Teraz natomiast, gdy najdłuższe zestawy mogą dojechać także do Zagłębia Ruhry, wizja ta jest dla Holendrów jeszcze bardziej atrakcyjna. Nic więc dziwnego, że jeden z tamtejszych producentów naczep kończy właśnie przygotowywać specjalną konfigurację, a nawet zamierza objąć ją patentem. Ma być to układ pojazdów, który bez żadnego problemu spełni zarówno holenderskie, jak i niemieckie wymagania wobec „megaciężarówek”.