
W związku z dopuszczeniem 48 ton DMC oraz 26 metrów długości całkowitej, konfigurowanie ciężarówek w Czechach coraz bardziej „odjeżdża” od możliwości dostępnych w Polsce. Zestaw z powyższego zdjęcia może być na to kolejnym, bardzo dobrym przykładem.
Na zamówienie czeskiego podwykonawcy koncernu Magna, giganta z branży podzespołów motoryzacyjnych, producent naczep Panav dostarczył ostatnio zestaw dwóch pojazdów. Mowa tutaj o lekkiej naczepie typu mega, stojącej na dwóch 10-tonowych osiach, a także o podpiętej za nią przyczepie przestrzennej, umieszczonej na pojedynczej osi. W połączeniu z niskopodwoziowym ciągnikiem typu 4×2 stworzyło to zestaw o długości całkowitej około 24 metrów, mogący zabrać nawet 52 europalety.
Powyższy wynik oznacza o 57 procent więcej przestrzeni ładunkowej niż w standardowym, 16,5-metrowym zestawie, a przy okazji pozwolił osiągnąć o 15 procent lepszy stosunek zużycia paliwa do ilości przewożonego towaru. Stąd też informacja o 15-procentowym ograniczeniu emisji CO2, umieszczona na zielonym fragmencie każdej z plandek.
Dlaczego natomiast zastosowano tutaj tylko pięć osi, a nie siedem lub osiem, jak zwykle ma to miejsce w dłuższych, czeskich zestawach? Wyjaśnienie również kryje się na plandece, w postaci napisu obwieszczającego obsługę czeskiej fabryki plastikowych komponentów dla nadwozi samochodowych. Jest to ładunek bardzo lekki, ale za to duży objętościowo, więc nawet po wypełnieniu 52-paletowego zestawu żadna z osi nie powinna zbliżyć się do maksymalnego nacisku.
Taka specyfika pracy znalazła też swoje odzwierciedlenie w ścianach bocznych. Po prawej stronie naczepy i przyczepy są to najzwyklejsze kurtyny, jakie powszechnie spotykamy na drogach. Z lewej strony mamy natomiast ekspresowe kurtyny belgijskiej marki Versus, model Penta Wave, zintegrowane z systemem przesuwnych, bardzo lekkich minikłonic. W przypadku naczepy pozwoliło to zmniejszyć liczbę klamr z 24 do zaledwie 4, a czas otwierania całego boku spadł do nieco ponad 10 sekund. To szczególnie przydatne na fabrycznych liniach, gdzie rozładunki i rozładunki muszą odbywać się z zegarkiem w ręku.
Widok na lewy bok:
Film prezentujący kurtynę Versus Penta Wave:
Porównanie Versus Penta Wave i zwykłej kurtyny: