rekrutuj 40ton665
Opublikowane 13 Grudzień, 2016

23-metrowy inloader jako przykład nietypowego gabarytu – szkło może mieć tutaj 16 metrów długości

sedak_naczepa_inloader_26_metrow_2

Transport ponadnormatywny stoi przede wszystkim otwartymi platformami, często rozciąganymi, a ponadto umożliwiającymi wysunięcie przewożonego elementu poza pojazd. Niemiecka firma transportowa Sedak postanowiła jednak zamówić pojazd, który połączy rozmiary znane z “gabarytów” ze specjalistycznymi rozwiązaniami wykorzystywanymi przy przewozie szkła, zamkniętymi w tradycyjnym nadwoziu. I tak powstał wyjątkowo długi, aż 23-metrowy pojazd do przewozu szkła.

Firma Sedak regularnie dostarcza tafle szkła, które pod względem wymiarów znacznie przerastają normatywne naczepy. Dotychczas coś takiego wymagało więc korzystania z typowych naczep do transportu ponadnormatywnego, co niestety nie było ani tanie, ani wygodne. Aby bowiem załadować szkło na platformę, trzeba było zorganizować także usługi dźwigowe, generując dodatkowe koszty. I dlatego też powstała opisywana naczepa, umożliwiająca przewóz maksymalnie 16-metrowych i wysokich na 3,3 metra tafli szkła. Są one tutaj wsuwane do wnętrza na specjalnym stelażu, czyli działanie jest dokładnie takie same, jak w typowym inloaderze. Oczywiście mamy tutaj też w pełni pneumatyczne zawieszenie, a do tego dochodzą skrętne osie oraz aż 20 ton ładowności.

Widoczny na zdjęciach pojazd to jak na razie jedyny egzemplarz tak długiego inloadera. Sedak już rozważa jednak zamówienie kolejnych pojazdów, jako że jest to firma zajmująca się nie tylko transportem, ale także produkcją szkła. Jak zaś tłumaczą przedstawiciele firmy, aby rozwijać technologię produkcyjną, trzeba nadążać za tym z rozwiązaniami logistycznymi. Na koniec jeszcze trzeba wyjaśnić, że opisywana naczepa będzie oczywiście wymagała zezwolenia na transport ponadgabarytowy. Wymiary udało się jednak dopasować w taki sposób, że biały zestaw nie będzie wymagał w Niemczech pilotażu.

sedak_naczepa_inloader_26_metrow_3

sedak_naczepa_inloader_26_metrow_1

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Maciek napisał(a):

  piękna maszyna ciekawe czy za mojego życia w Polsce takie konstrukcje zobaczę na rejestracjach PL

  • Michał napisał(a):

   W Polsce może nie, ale na rejestracjach PL bardzo możliwe, w filii jakiejś zachodniej firmy, która zatrudnia na “polskich” warunkach …

 2. KW napisał(a):

  Jeśli w Niemczech dozwolone są zestawy 25,25m do 40 ton to czy taki pojazd 23m będzie w ogóle traktowany jako gabaryt?

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Tak, gdyż zestaw o długości 25,25 metra musi mieć określoną prawnie konfigurację, z co najmniej dwoma punktami łamania zestawu.

 3. Marcin napisał(a):

  “trzeba wyjaśnić, że opisywana naczepa będzie oczywiście wymagała zezwolenia na transport międzynarodowy.” – rozumiem że chodzi o zezwolenie na transport ponadgabarytowy?

Odpowiedz