23-latka wjechała 30-tonowym zestawem na 6-tonowy most – można domyślić jak się to skończyło…

30tonowa_ciezarowka_6tonowy_most_3

Najpopularniejsza jednostka wagi stosowana w Stanach Zjednoczonych to funt oznaczany skrótem „lb/lbs”. Jeżdżąc po tym kraju samochodem ciężarowym trzeba jednak przyswoić sobie także system metryczny, z kilogramami i tonami, gdyż to właśnie tony pojawiają się zazwyczaj na znakach informujących o zakazie wagowym. Kiedy natomiast takiego systemu metrycznego się nie zna, sytuacja możne przybrać bardzo zły obrót, jak miało to ostatnio miejsce w stanie Indiana.

23-latka prowadząca pełnowymiarowy zestaw na bazie Volva VNL670 wjechała na most z 1880 roku, oznaczony zakazem ruchu dla pojazdów cięższych niż 6 ton. Pracująca za kółkiem od pięciu miesięcy Mary Lambright przyznała, że nie miała pojęcia jak przeliczyć 6 ton na funty, a do tego po prostu utknęła na ulicy prowadzącej na most. Wszystko zaczęło się od pominięcia skrętu w boku, następnie 23-latka podjęła kilka nieudanych prób zawracania i tak tragedia była gotowa.

Białe Volvo wiozło ładunek butelkowanej wody mineralnej, mając przy tym podobno 30 ton masy całkowitej. Most nie miał szans dać temu ciężarowi rady i ponad stuletnia konstrukcja zarwała się, uszkadzając przy tym naczepę. Można się tylko cieszyć, że cały zestaw nie wpadł do środka, tym bardziej, że obok 23-letniej kierowczyni siedziała także jej 17-letnia kuzynka. A co z następstwami tego zdarzenia? Mary otrzymała mandat wyliczony na 135 dolarów, natomiast znacznie bardziej surowe konsekwencje poniesie przewoźnik z Kentucky, pracodawca Mary, który będzie odpowiadał za to wszystko przed sądem.

Podobne zdarzenie miało na początku roku miejsce w Skandynawii, z tą jednak różnicą, że tam ciężarówka wpadła do wody, bardzo poważnie się uszkadzając. Zapraszam pod poniższe linki:

Szwecja: 60-tonowy zestaw próbował przejechać po 4-tonowym moście

Bardzo widowiskowa akcja wyciągania z wody Volva, które wjechało na 4-tonowy most

30tonowa_ciezarowka_6tonowy_most_2 30tonowa_ciezarowka_6tonowy_most_1