21-metrowy zestaw na trasy po Niemczech – częściowe wykorzystanie przepisów

Już regularnie słyszymy o 25-metrowych, czy nawet 32-metrowych zestawach. Niemiecka firma Güttler Logistik wyszła jednak z innym pomysłem – zamiast całkowicie wykorzystać przepisy, wydłużyła ciężarówkę do zaledwie 21 metrów. Dzięki temu udało się uzyskać świetny stosunek przestrzeni ładunkowej do masy własnej.

Ten nietypowy zestaw trafi na stałą, 260-kilometrową trasę między miejscowościami Hof oraz Schlitz-Fraurombach w środkowych Niemczech. Dotychczas Güttler Logistik wykorzystywało tam 25-metrowy, 6-osiowy zestaw typu „link”, a więc ciągnik z dwiema krótkimi naczepami. Biorąc jednak pod uwagę niemieckie ograniczenia DMC, nawet przy 25-metrowej długości wynoszące 40 ton, taki pojazd okazał się niepraktyczny. Jego ładowność była po prostu zbyt mała w stosunku do możliwości przewozowych.

W 21-metrowej ciężarówce taki problem ma nie występować. Samochód ten ustawiono na zaledwie pięciu osiach, a masa własna wynosi zaledwie 17,5 tony. W praktyce oznacza to aż 22,5 tony ładowności. Bardzo atrakcyjne ma też być zużycie paliwa, tylko nieznacznie różniąc się od klasycznych, 18,75-metrowych zestawów. Dla porównania, używana wcześniej, 25-metrowa ciężarówka miała zaledwie 16 ton ładowności i paliła przy tym samym tonażu o 1,5 litra więcej, z uwagi na obecność szóstej osi.

Opisywany pojazd klasyfikuje się w Niemczech jako „Lang LKW Type 5” i może składać się z tylko dwóch pojazdów: trzyosiowej ciężarówki oraz dwuosiowej przyczepy. Maksymalna długość takiego zestawu to 24 metry, choć nie ma żadnych przeciwwskazań, by skrócić to do 21 metrów. Za to trzeba pamiętać, że „Lang LKW Type 5” może jeździć tylko po wybranych drogach, będących głównie autostradami.

Pięć rodzajów “Lang LKW” uznawanych w Niemczech:

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.