20 sztuk Iveco Daily do wożenia szczepionek – Arra Group z nową, bogato wyposażoną flotą

Takie firmy jak Arra Group raczej nie narzekają ostatnio na brak zleceń. Głogowski przewoźnik wyspecjalizował się w przewozach leków, a nowo odebrana flota będzie woziła po Europie szczepionki na koronawirusa.

Choć dotychczas firmę Arra kojarzono głównie z Mercedesami, tym razem do floty trafiło Iveco. Jest to 20 egzemplarzy modelu Daily, wyposażonych w dachowe kabiny sypialne marki Lamico oraz chłodnicze zabudowy dwóch różnych producentów. 10 sztuk dostarczyła firma Romcar, instalując agregaty marki Carrier. Pozostałe 10 egzemplarzy wyprodukował Plandex, wraz z agregatami Thermo King.

Co szczególnie zwraca tutaj uwagę, to bardzo bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i komfortu. Zamiana biegów odbędzie się w sposób automatyczny, dzięki 8-biegowej przekładni Hi-Matic. Układ kierowniczy sam skontruje przy nieplanowanym dojechaniu do linii, a aktywny tempomat pozwoli także na automatyczne podjeżdżanie w korku, realizowane krótkim dotknięciem pedału gazu.

Każdy egzemplarz ma też na pokładzie 180-konny silnik o pojemności 3 litrów, pełne oświetlenie LED, automatyczną klimatyzację, amortyzowany fotel kierowcy, cyfrowe radio DAB oraz fabryczną telematykę z modułem Connectivity Box. Ta ostatnia pozwoli na przykład na zdalne usunięcie błędu, czy też na zdalne zablokowanie zapłonu.

Szczepionkowe trasy będą rozpoczynały się w Belgii, w fabryce amerykańskiej firmy farmaceutycznej Prizer. Do zabudów trafią wówczas niewielkie skrzynie z suchym lodem, utrzymujące towar w temperaturze -70 stopni Cesjusza. Są to skrzynie stosunkowo lekkie i niewielkie, więc 3,5-tonowe Iveco idealnie się przy nich sprawdzi. Za to zadaniem agregatów w zabudowach będzie utrzymanie stałej temperatury, sprzyjającej działaniu suchego lodu. W praktyce może to oznaczać nawet grzanie, o czym pisałem w następującym tekście: Trasa z ładunkiem wartym 100 milionów euro? H. Essers opowiada o szczepionkach