20 proc. pieniędzy z fotoradarów, przeznaczanych dzisiaj w całości na drogi, trafi na utrzymanie policji?

transporter_t6_policja

W nawiązaniu do tekstu:

Podwyżka w systemie viaTOLL jest w pełni możliwa, jako że rząd szuka pieniędzy na budowę nowych tras

Ciągłe słyszymy o tym, że rządowi brakuje pieniędzy na zaplanowane budowy dróg. W związku z tym mówi się nawet o podwyższeniu opłat drogowych dla ciężarówek, co byłoby kolejnym ciosem w polskich przedsiębiorców. A tymczasem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt zmiany przepisów, zgodnie z którym budżet drogowy ma zostać uszczuplony. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, 20 proc. z jego wypływów miałoby bowiem trafić do policji.

W chwili obecnej wszystkie pieniądze zebrane dzięki fotoradarom trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego. Zgodnie zaś z nowymi przepisami, 80 proc. z nich trafiłoby do budżetu drogowego, natomiast 20 proc. do policyjnego. W tym drugi wykorzystywano by je między innymi do zakupu sprzętu, tankowania radiowozów, remontowania budynków, czy nawet przyznawania nagród funkcjonariuszom.

Można to więc podsumować w następujący człowiek: opłaty w ramach systemu viaTOLL mogą zostać podwyższone, gdyż brakuje pieniędzy na drogi, a jednocześnie wpływy przeznaczone pierwotnie na drogi mogą zostaną obniżone, gdyż brakuje pieniędzy na policję. I bądź tu człowieku mądry…

Na zdjęciu: nowe Volkswageny T6 2.0 TSI, opisywane TUTAJ