20 grudnia na przejściu w Budzisku: Litwin z 1,4 promila oraz podwójna załoga Rosjan z wyłącznikiem

litwin_rosjanie_itd_budzisko

Rosyjska ciężarówka z wyłącznikiem tachografu oraz litewski kierowca z 1,4 promila alkoholu we krwi – oto z czym 20 grudnia spotkali się funkcjonariusze ITD. Oczywiście nie zabrakło też białego Volva FH na rosyjskich rejestracjach, a wszystko opisano w poniższym komunikacie:

Nocne kontrole prowadzone przez inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku i Zespołu Zamiejscowego GITD 20 grudnia br. na terenie byłego przejścia granicznego w Budzisku wykazały szereg poważnych naruszeń u przewoźników zagranicznych.

Po analizie dokumentów okazanych przez kierowców rosyjskiej załogi stwierdzono wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy bez wymaganego zezwolenia. Po dokonaniu oględzin pojazdu stwierdzono niedozwolone urządzenie służące do manipulacji czasem pracy. Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą ograniczoną zgodnie z art. 92a pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym do 10000 zł zaś kierowców ukarano mandatami karnymi na łączną kwotę 4500 zł.

Kolejną zatrzymaną do kontroli ciężarówkę prowadził pijany litewski kierowca. Badanie wykazało 0,7 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (około 1,4 promila). Dodatkowo kierowca nie posiadał przy sobie prawa jazdy w związku z tym został przekazany funkcjonariuszom policji, którzy będą prowadzić dalsze postępowanie w sprawie.