transfactor3665
Opublikowane 18 Maj, 2017

Za 2 tygodnie poznamy nowe zasady zatrudniania kierowców w UE, regulujące m.in. MiLoG i loi Macron

holandia_kontrola_ciezarowki

Już 31 maja, a więc za mniej niż dwa tygodnie, Komisja Europejska ma zaprezentować Pakiet Mobilności. Pod tą nazwą kryje się zestaw nowych przepisów, które odgórnie określą sytuację kierowców ciężarówek na europejskim rynku pracy.

Pakiet Mobilności ma wyklarować przede wszystkim kwestię przestrzegania krajowych płacy minimalnych. Zgodnie z planami Komisji, podleganie takim płacom zależałoby od ilości dni, które kierowca jednorazowo spędza poza ojczyzną. Nieoficjalnie mówi się, że takie zwolnienie z zagranicznych norm będzie obowiązywało przez pięć lub dziewięć dni. Gdyby bowiem dany pracownik wyjechał z Polski w poniedziałek i wrócił na przykład w piątek, żaden MiLoG, czy też loi Macron nie miałby do jego pracy zastosowania. Choć jednocześnie polscy przewoźnicy już podkreślają, że to stanowczo za mało. Zdaniem ZMPD, idealnym rozwiązaniem byłoby tutaj bowiem aż 15 dni.

Wraz z Pakietem Mobilności Komisja Europejska może także wprowadzić nowe zasady skracania tygodniowych odpoczynków, opisywane już tutaj. Tym samym waży się więc los systemów 3/1 oraz 4/1, a także przyszłość poszczególnych kar za 45-godzinne przerwy w kabinach. Ostatnią sprawą ma być zaś wprowadzenie przepisów, które utrudnią tworzenie fikcyjnych oddziałów w biedniejszych krajach, umożliwiając zatrudnianie kierowców za wschodnie stawki.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 2 komentarzy

  1. sknera napisał(a):

    Uhuhuhu wybory we francji przeszly wiec machina ruszyla.no bedzie sie dzialo u spedytorow zeby zciagnac auto do domu.ba wyjdzie z ktorych regionow jest najwiecej kierowcow w polsce i pojawi sie barani smiech i rotacja wsrod kierowcow.skorzystaja firmy odnosnie renegocjacji cen .pozdro adr

  2. mkz napisał(a):

    Na jakim formularzu ewidencjonuje się czas jazdy pojazdów do 3,5T bez tachografu ? Nie dam rady znaleźć wzoru Francuskiego, czyżby nie mieli ?

Odpowiedz