19% europejskich ciężarówek ma polskie rejestracje, ich średni wiek to 13 lat

Ile samochodów ciężarowych jeździ po europejskich drogach, jaka część z nich ma polskie rejestracje, a także jaki jest średni wiek tych pojazdów? Stowarzyszenie producentów ACEA właśnie opublikowało najnowszy raport na ten temat, obejmujący dane z 2023 roku.

Łącznie w Europie naliczono 6,4 miliona samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony. Największa część z nich, bo ponad 1,2 miliona (czyli 19 procent całości), okazała się być zarejestrowana w Polsce. Już od kilku lat jest to jedyny ponad milionowy wynik na całym kontynencie, a w stosunku do roku 2022 odnotowano nawet niewielki, 3,4-procentowy wzrost.

Na kolejnych miejscach rankingu odnotowano Niemcy (990 tys. ciężarówek), Włochy (969 tys. ciężarówek), Francję (620 tys. ciężarówek) oraz Hiszpanię (581 tys. ciężarówek). Jeśli natomiast chodzi o inne kraje naszego regionu, to ich statystyki okazują się nieporównywalnie niższe. Dla przykładu, Litwa odnotowała w ciągu ostatniego roku rekordowy, 10-procentowy wzrost, ale mimo to ledwie przekroczyła poziom 80 tys. zarejestrowanych pojazdów.

Przy każdym tego typu raporcie ACEA omawia także średni wiek pojazdów. W przypadku naszego kraju okazał się on stosunkowo wysoki, wynosząc 13 lat. Dla porównania, w Niemczech średnia wieku ciężarówek wynosi 10 lat, a we Francji 9 lat. Za to na szarym końcu rankingu znalazły się Grecja i Estonia, gdzie średni wiek pojazdów powyżej 3,5 tony okazał się wynosić 23 oraz 21 lat.

Powyższy, wyjątkowo wysoki wynik Polski może wydawać się nieprzypadkowy, pokrywając się ze wcześniej omawianymi raportami. Przede wszystkim, na polskich rejestracjach jeździ wprost olbrzymia flota do transportu międzynarodowego (omówienie: 70% tras zagranicznych, 30% tras krajowych – gdzie jeżdżą polskie ciężarówki?). Ponadto transport na trasach do Polski oraz z Polski okazał się drugim najistotniejszym kierunkiem w całej Europie (omówienie: Unijny ruch ciężarówek w statystykach: najważniejsze kierunki i udział krajów).