OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 11 Marzec, 2019

19 byków w trzyosiowej solówce – dach zabudowy trzeba było podnieść do wysokości 4,5 metra

Z  nietypową formą przekroczenia dopuszczalnych wymiarów spotkali się ostatnio funkcjonariusze ITD z Leszna. Do kontroli zatrzymali oni transport żywych zwierząt, w którym ciężarówka liczyła aż 4,5 metra wysokości.

Jak się później okazało, krótki, trzyosiowy Mercedes przewoził w zabudowie aż 19 byków. Dlatego też nie był w stanie zmieścić się w normatywne wymiary, a przy okazji przekroczył DMC, dopuszczalny nacisk na osie oraz normy weterynaryjne.

Komunikat WITD Poznań:

Zbyt dużo pokaźnych rozmiarów byków rzeźnych próbował przewieźć przedsiębiorca z Wielkopolski. Pojazd został przeciążony, a podniesienie dachu uczyniło go także nienormatywnym z powodu przekroczenia dopuszczalnej wysokości.

W Pępowie w powiecie gostyńskim inspektorzy z leszczyńskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zatrzymali 5 marca pojazd przewożący zwierzęta z podniesionym dachem naczepy. Sugerowało to, że był nienormatywny w zakresie wysokości. Firma z Wielkopolski przewoziła nim 19 sztuk byków rzeźnych. Ze względu na zwiększoną liczbę zwierząt, użyto dwóch pokładów ładowni, a wielkość bydła zmusiła kierowcę do jazdy z podniesionym dachem.

Po dokonaniu pomiarów inspektorzy ustalili, że dozwoloną wysokość przekroczono o ponad pół metra, a pojazd przeładowano. Dopuszczalny nacisk podwójnej osi napędowej został przekroczony o ponad trzy tony, a masa całkowita o ponad dwie. Kontrola ładowni wykazała również, że zwierzęta na dolnym pokładzie przewożono z naruszeniem zasad maksymalnego ich zagęszczenia.

O sytuacji został powiadomiony powiatowy lekarz weterynarii, który przybył na punkt kontrolny i potwierdził ustalenia inspektorów transportu drogowego. Wobec przewoźnika wszczęto dwa postępowania administracyjne za przejazd pojazdem nienormatywnym oraz zaniedbania przy wykonywaniu przewozu zwierząt.