18-tonowa ciężarówka z 16 zbiornikami, czyli jak przejechać 1000 km na samym CNG

Z uwagi na zbyt mały zasięg, ciężarówki zasilane samym gazem CNG nie nadają się do długodystansowego użytku. Takie panuje ogólne przekonanie i ma ono wyraźny wpływ na sytuację na rynku. Do dalekich tras zamawia się tylko ciężarówki na bardziej wydane LNG lub ewentualnie spalanie CNG jest łączone ze spalaniem oleju napędowego.

W Francji właśnie pojawiła się jednak informacja, że ktoś przejechał na CNG dokładnie 957 kilometrów, nadal mając przy tym spory zapas paliwa. W ramach eksperymentu dokonali tego dziennikarze portal „TRM24”, na autostradach między Lyonem a Tuluzą. Wykorzystali przy tym Renault Gamy D o fabrycznym zasilaniu CNG, dostarczone w bardzo rzadko spotykanej konfiguracji Long Range.

Między kołami testowanej ciężarówki prawie nie było wolnej przestrzeni. To efekt zamontowania podwójnego zestawu zbiorników na CNG, liczącego aż 16 stalowych butli. Taki zestaw pozwala zabrać do 240 kilogramów gazu i producent podaje dla niego 800 kilometrów zasięgu. W rzeczywistości jednak udało się przejechać znacznie więcej. Na wspomniane 957 kilometrów testujący potrzebowali 179,04 kilograma gazu. W zbiornikach nadal powinno więc zostać około 60 kilogramów, by bez problemu przekroczyć przebieg 1000 kilometrów.

Z takimi wynikiem Renault Gamy D CNG Long Range może wydawać się naprawdę ciekawą alternatywą. Jest jednak kilka spraw, które utrudniają temat. Przede wszystkim, była to zaledwie 18-tonowa ciężarówka, a nie pełnowymiarowy zestaw. Poza tym, samo skonfigurowanie wersji Long Range wiąże się z wyrzeczeniami. W stosunku do standardowej wersji z ośmioma butlami, trzeba zapłacić o kilkanaście tysięcy euro więcej. Bardzo duża jest też masa własna, wynosząc około półtorej tony więcej niż w wariancie na olej napędowy. A jednocześnie trzeba wybrać co najmniej 5-metrowy rozstaw osi, by zbiorniki mogły w ogóle zmieścić się przy ramie. Nie ma więc mowy, by zrobić coś podobnego w ciągniku.

Czy są więc na to klienci? Jak na razie wiadomo o tylko jednym większym zakupie z ubiegłego roku. Francuska firma Transports Houtch zamówiła 21 egzemplarzy wersji Long Range, wykorzystując je we transporcie krajowym (zdjęcie nad tekstem). Każdy z tych pojazdów ma właśnie 16 zbiorników, a o bardziej długodystansowym dystansie świadczą podwyższone kabiny sypialne. Wszystkie samochody mają też izotermiczne nadwozia oraz 360-konne silniki.