17 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych pod Siewierzem – działania mobilnej stacji

W dniach 1-3 lipca w okolicach Siewierza można było spotkać mobilną stację kontroli pojazdów. Inspektorzy zatrzymywali pojazdy na drogach krajowych nr 1 oraz 78, prowadząc łącznie 28 badań technicznych.

17 z nich, a więc ponad połowa, nie przeszło kontroli z wynikiem pozytywnym. ITD stwierdzało w nich między innymi luzy w zawieszeniu lub układzie kierowniczym, wycieki płynów, wyeksploatowanie opon lub braki w oświetleniu. Zatrzymano przy tym 17 dowodów rejestracyjnych, a także wystawiono 7 mandatów.

Dwóch przewoźników zapłaci też 2-tysięczne kary administracyjne za stan zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego. W pierwszym przypadku był to efekt 85-procentowej różnicy w sile hamowania na jednej osi. W drugim zaś skumulowały się luzy w zawieszeniu, usterka systemu SCR (AdBlue) oraz wycieki.

Oto komunikat GITD:

28 skontrolowanych pojazdów i 17 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – to bilans akcji przeprowadzonej przez inspektorów śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Do kontroli stanu technicznego samochodów wykorzystano najnowocześniejszą w kraju mobilną stację diagnostyczną ITD.

Działania prowadzono w pierwszych trzech dniach lipca na drogach krajowych numer 1 i 78 w okolicach Siewierza. Do mobilnej stacji diagnostycznej śląskich inspektorów skierowano 28 pojazdów. 17 nie przeszło pozytywnie kontroli stanu technicznego. Najczęstsze nieprawidłowości dotyczyły nadmiernych luzów w zawieszeniu lub układzie kierowniczym, wycieków płynów eksploatacyjnych, złego stanu opon i braków w wymaganym oświetleniu.

W dwóch przypadkach ujawnione usterki były na tyle poważne, że stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeden z samochodów miał aż 85 procent różnicy w sile hamowania kół na jednej osi. Z kolei w innym wykryto luzy w tylnym zawieszeniu, nie działał system oczyszczania spalin (AdBlue), stwierdzono również wyciek płynów eksploatacyjnych.

Zatrzymano 17 dowodów rejestracyjnych pojazdów. 7 kierowców ukarano mandatami. Konsekwencje finansowe ze względu na zły stan techniczny pojazdów grożą również 2 przewoźnikom i osobom zarządzającym transportem w przedsiębiorstwach.