17-litrowy silnik z FH16 780 w australijskim nadwoziu – mocniejszy Mack SuperLiner

Powyżej: Mack SuperLine bez kabiny sypialnej

Przy okazji styczniowej modernizacji, Volvo FH16 doczekało się nowego, większego i mocniejszego silnika o oznaczeniu D17. Teraz ta sama jednostka zadebiutowała zaś w amerykańsko-australijskim nadwoziu, stając się napędem dla zmodernizowanego Macka SuperLinera.

SuperLiner to topowy model z australijskiej oferty Macka, historycznie wywodzący się z ciężarówek amerykańskich, ale łączący w sobie elementy typowo australijskie oraz europejskie. Najnowsze generacje już od lat korzystają z silników marki Volvo, jako że Mack został przejęty przez Szwedów na początku bieżącego wieku (wraz z marką Renault Trucks). Dotychczas były to jednostki 16-litrowe, a wraz z ogłoszoną dzisiaj modernizacją nastąpiła premiera silnika 17-litrowego, pochodzącego właśnie z najnowszej generacji FH16.

Volvo D17 / Mack MP11:

W Australii silnik D17 będzie występował pod zmienioną nazwą MP11, choć zaoferuje takie same parametry, jak na rynku europejskim. Będzie to więc 17,1 litra pojemności, 780 KM mocy maksymalnej, a także 3800 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Tutaj podkreślę, że to największa pojemność oraz najwyższy moment obrotowy, jako można dzisiaj znaleźć w seryjnych ciężarówkach na całym świecie. A jednocześnie Mack chwali się bardziej ekologicznym charakterem nowej jednostki, jako że zmodernizowany SuperLiner spełni normy emisji spalin Euro 6, nadal w Australii nieobowiązkowe.

Oczywiście będą też istotne różnice względem wersji europejskiej. O ile u nas Volvo FH16 780 będzie widywane przede wszystkim w transporcie ponadnormatywnym, to w Australii Mack SuperLiner 780 będzie jeździł głównie w „pociągach drogowych”. Zwykle są to zestawy z dwiema lub trzema naczepami, pokonujące dalekie dystanse z dala od cywilizacji. Poza tym SuperLiner dysponuje zupełnie innym nadwoziem, wywodzącym się z Macków na amerykański rynek. 17,1-litrowy silnik będzie więc montowany przed szoferką, a z tyłu może znaleźć się jedna z kilku kabin sypialnych, w wersjach liczących od 90 do 175 centymetrów długości.

Mack SuperLiner z najdłuższą, 175-centymetrową sypialnią: