17-latek prowadził ciężarówkę pod okiem ojca – typowo wakacyjna kontrola


Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi w trasy ruszyli młodzi miłośnicy ciężarówek. Zwykle zasiadają oni na prawych fotelach, choć bywają też wyjątki. Przejęcie kierownicy kusi, zwłaszcza w przypadku osób, które wkrótce skończą 18 lat.

I tak dochodzimy do wczorajszego komunikatu świętokrzyskiego ITD. Na trasie S7 zatrzymano 17-latka, który prowadził MAN-a TGX bez przyczepy. Na prawym fotelu zasiadał zaś jego ojciec, będący prawowitym kierowcą tego pojazdu.

Co za to grozi? Prowadzenie bez prawa jazdy zagrożone jest mandatem do 500 złotych lub sądową grzywną do 5000 złotych. W tym przypadku młodzieniec otrzymał zwykły mandat, ale do tego musiały też dojść kary administracyjne dla przewoźnika, związane zwłaszcza z czasem pracy.

Oto komunikat WITD Kielce:

We wtorek 7 lipca 2020 roku na trasie ekspresowej S-7 kontrolerzy z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego z inspektorami z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Kielcach prowadzili wspólne kontrole drogowe. Na punkt kontrolny sprowadzili pojazd ciężarowy MAN należący do polskiego przedsiębiorcy, którym przewożono ładunek artykułów spożywczych.

Inspektorzy z WITD Kielce przeprowadzili kontrolę w trakcie której, okazało się, że kierujący 17 latek nigdy nie posiadał prawa jazdy! Jak oświadczył jest dopiero w trakcie pierwszego kursu na kategorię „T”. Mężczyzna przyznał, że nauczył go kierować ciężarówką ojciec, który siedział obok na fotelu pasażera.

Analiza danych z tachografu wykazała, iż w tachografie znajdowała się zalogowana karta ojca siedemnastoletniego kierującego, który własnej karty kierowcy nie posiadał. W toku kontroli inspektorzy stwierdzili szereg naruszeń min. 12 przypadków skrócenia wymaganego okresu odpoczynku dziennego, 2 przypadki przekroczenia dziennego czasu prowadzenia pojazdu,  7 przypadków przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, nie posiadanie ważnego prawa jazdy odpowiedniej kategorii wymaganego dla danego rodzaju pojazdu lub zespołu pojazdów oraz posługiwanie się przez kierowcę kartą kierowcy, która nie jest jego własną kartą.

Siedemnastolatka ukarano mandatami karnymi. Znacznie większe konsekwencje grożą przedsiębiorcy i osoby zarządzającej transportem wobec których wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych.