16,8-metrowa chłodnia marki Schmitz Cargobull, mieszczącą 41 europalet i mająca ogromny zwis tylny

Również i w Rosji rośnie zainteresowanie coraz dłuższymi ciężarówkami. Tamtejsi przedsiębiorcy korzystają z faktu, że rosyjskie przepisy dopuszczają aż 20 metrów całkowitej długości zestawu. Zamawiają więc wydłużone naczepy, pozwalające znacznie zwiększyć efektywność przewozów.

W ostatnich dniach ubiegłego roku – tutaj – prezentowałem Wam 16,5-metrową burtofirankę. Pojazd ten był dziełem rosyjskiego producenta i wyróżniał się aż czteroosiowym podwoziem. Teraz zaś pójdziemy o 30 centymetrów dalej, choć w roli głównej wystąpi naczepa niemieckiej marki, mająca tylko trzy osie.

Ta 16,8-metrowa, 41-paletowa chłodnia została przygotowana przez firmę Schmitz Cargobull, na zamówienie rosyjskiego przedsiębiorstwa X5 Retail Group. Już sama długość pojazdu robi tutaj wrażenie, choć i na tym ciekawostki się nie kończą.

Zwróćcie uwagę na boczne ściany, mające całkowicie gładki układ, bez jakichkolwiek łączeń. To zasługa rekordowo długich, całopojazdowych paneli typu Ferroplast, wyprodukowanych przez litewską fabrykę Schmitz Cargobull.

Wrażenie robi też zwis tylny. Wynika on z faktu, że zastosowano tutaj trzyosiowe podwozie ze standardowej, 13,6-metrowej naczepy. Zostało ono wydłużone jedynie z tyłu, dzięki czemu ograniczono masę własną i zwiększono ładowność. To bardzo istotne, jako że nawet 20-metrowe zestawy muszą się w Rosji mieścić w 38 tonach masy całkowitej. Inna sprawa, że manewrowanie z takim zwisem nie będzie rzeczą łatwą.

Do czego X5 Retail Group zamierza wykorzystywać tak długie pojazdy? Przedsiębiorstwo to jest największym w Rosji sprzedawcą żywności i posiada liczne centra dystrybucyjne. Dzięki możliwości zabrania jednym zestawem o 24 proc. więcej palet, transport do tych centrów może wejść na nowy poziom efektywności. To zaś oznacza ogromne oszczędności na paliwie, zatrudnieniu kierowców oraz eksploatacji ciągników.

W kwestii tych ostatnich, jest bardzo możliwe, że w parze z nowym Schmitzem zobaczymy Kamaza 5490 Neo, bazującego na Mercedesie Axorze i wyposażonego w gazowo-dieslowski napęd. Pod koniec ubiegłego roku X5 Retail Group zamówiło 100 takich ciągników, dostrzegając w gazie szansę na duże oszczędności. Jak natomiast wygląda taki gazowo-dieslowski napęd w wykonaniu Kamaza, szerzej wyjaśniałem tutaj.