16 razy wyższa kara za brak korytarza ratunkowego i mandat za korzystanie z telefonu stojąc w korku

Weltpremiere bei Mercedes-Benz Lkw: Trendsetter Mercedes-Benz: Apple CarPlay™ und Android MirrorLink™ ab sofort auch im Lkw

Od wczoraj, 19 października 2017, w Niemczech obowiązują nowe stawki mandatów. Dotyczą one przede wszystkim wykroczeń, które popełniane są przez kierowców na porządku dziennym. Dlatego też warto się z tymi zmianami zaznajomić.

Po pierwsze, Niemcy aż szesnastokrotnie zwiększyli stawkę mandatu za niestworzenie korytarza ratunkowego. Dotychczas, kto nie zjechał w korku do krawędzi jezdni, mógł otrzymać mandat w symbolicznej wysokości 20 euro. Teraz natomiast będzie to a 320 euro, czyli ponad 1300 złotych.

Druga sprawa to natomiast kary za ręczne korzystanie z telefonu. Tutaj Niemcy będą liczyli aż 200 euro, czyli ponad 800 złotych. Co więcej, zasady wystawiania tej kary są teraz wyjątkowo restrykcyjne. Dla przykładu, 200 euro mandatu można otrzymać także w stojącym samochodzie. Warunkiem jest tutaj stanie na drodze publicznej oraz włączony silnik. Co więcej, w przypadku samochodów z aktywnym systemem Start-Stop, tymczasowe zgaszenie się silnika na przykład przed światłami lub w korku też nie będzie okolicznością łagodzącą. A jakby tego było mało, taką samą karę otrzymamy za ręczne wpisywanie danych do systemu nawigacji satelitarnej, niezależnie od jej kształtu. Żeby więc wpisać na przykład nowy adres, trzeba zatrzymać się na parkingu.

Źródło informacji: “BIGtruck”