16-letnia Scania R580 z nową, idealnie dopasowaną naczepą do transportu drewna

Minęły już trzy lata, od kiedy opublikowałem artykuł zatytułowany Scania R580 Topline otrzymała drugie życie – ma 13 lat, 1,3 mln km przebiegu i wygląda jak nowa. I choć bohaterce tekstu zaraz stukną 16. urodziny, a codzienna praca w leśnym transporcie na pewno nie należy do lekkich, ciężarówka ma się naprawdę dobrze.

Nastoletnia Scania właśnie otrzymała nową naczepę. To trzyosiowy pojazd marki MHS Serwis Mikulski, przeznaczony oczywiście do transportu drewna. Wybór tej marki był podyktowany bardzo dobrą opinią w branży leśnej, solidnymi kłonicami i wysokiej jakości powłokami lakierniczymi. Pewne znaczenie miała też otwartość na specjalne zamówienia, dzięki czemu nowy pojazd od razu polakierowano pod kolor ciągnika, tworząc idealnie dopasowany zestaw. Żadnej przeszkody nie stanowiły takie pomysły, jak dwukolorowe felgi, czy całkowicie biała drabinka.

Nowej naczepy nie wyposażono w żuraw HDS, z bardzo konkretnego powodu. Omawiany zestaw jest własnością rodzinnej firmy transportowej ze Sławoborza, prowadzonej przez Dariusza Chmala oraz jego syna Bartka. Posiadają oni łącznie sześć zestawów, w tym trzy ciężarówki wyposażone w żurawie i przyczepy, a także trzy lżejsze konfiguracje z naczepami. Pojazdy zwykle ruszają do pracy parami i HDS-y z ciężarówek obsługują wówczas także załadunek naczep.

Jeśli natomiast chodzi o sam ciągnik, to nadal jeździ nim wspomniany Bartek Chmal. 16-letnie R580 Topline to jego flotowy ulubieniec i od czasu pełnego remontu, przeprowadzonego w 2018 roku, dba w tym samochodzie o każdy detal. W międzyczasie stała się to też druga najstarsza ciężarówka we flocie, po równie efektownym ciągniku Scania 164L 480. Mimo to samochód nie sprawia problemów eksploatacyjnych, a w ciągu ostatnich trzech lat wymagał jedyne wymiany tarcz hamulcowych, klocków, termostatów oraz zawieszenia kabiny. Ten ostatni element był oczywiście związany z pracą na leśny drogach. Podsumowując, jest więc bardzo możliwe, że niegdyś najmocniejsza Scania z oferty doczeka w tej firmie pełnoletności.

Ojciec z synem przy wspólnej pracy – Bartek jeździ R580, Dariusz R620: