15 tys. euro za przewóz z Chin do Niemiec i dopuszczenie transportu polskiej żywności

Wyścig na przewozy z Chin rozpoczął się już na dobre. By opanować pandemię oraz odbudować dostawy do Europy, wiele firm chce przestawić się na transport lądowy. A skoro tyle się ostatnio o tym mówi, czas na małą aktualizację tematu.

Sporo dzisiaj pisałem o stawkach za przewozy, a zwłaszcza o tym, jak sięgnęły one dna. Jak natomiast wyglądają stawki w transporcie z Chin do Europy? Odpowiedź na to pytanie właśnie się pojawiła, za sprawą niemieckiej firmy Instafreight. Jej internetowa platforma zaczęła już zlecać chińsko-europejskie przewozy, a prezes udzielił wywiadu na temat kosztów. Jak podał niemieckiemu portalowi „Eurotransport”, jeden przewóz z Szanghaju do Niemiec to wydatek 15 tys. euro.

Według dotychczasowych informacji na ten temat, przejazd z Szanghaju do Niemiec to około 12 tys. kilometrów. W przeliczeniu można więc powiedzieć, że Instafreight liczy jakieś 1,25 euro za kilometr. Pamiętajmy jednak, że Instafreight to jedynie platforma do zlecania ładunków i przekazywania ich przewoźnikom. Ostateczny zarobek firm transportowych będzie więc zapewne nieco niższy. Trzeba też pamiętać, że na takich trasach masowo stosuje się przepinanie naczep. Pieniądze mogą się więc rozłożyć na większą liczbę podmiotów.

Kolejna ciekawa informacja dotyczy PKP Cargo. To co prawda przewoźnik kolejowy, lecz cała historia dobrze uświadamia rozwój tego typu transportów. Firma właśnie się bowiem pochwaliła znalezieniem sposobu na polsko-chiński transport żywności. Dotychczas takie przewozy były problemem, gdyż blokowało je rosyjskie embargo. Udało się jednak dojść do porozumienia i na pewnych warunkach Rosja pozwoli na transport. Kontenery będą przy tym specjalnie plombowane, a także objęte rosyjskim systemem satelitarnym, służącym do kontroli tranzytu.

Początkowo do Chin mamy eksportować produkty suche lub po prostu wolnopsujące się. Jest to konieczne, gdyż PKP nie ma chwilowo do dyspozycji kontenerów chłodniczych. Podkreślam jednak, że użyto tutaj słowa „początkowo”. W przyszłości mogą więc dołączyć kontenery z agregatami, dodatkowo rozwijając tę branżę.