15 ton ładunku umocowane dwoma pasami, brak hamulców na trzech kołach i cała lista innych usterek

Z cyklu „to są tony, przecież do góry nie poleci”, mamy transport drewna, które ważyło 15 ton. Cały ten ładunek został spiętrowany, a następnie „umocowano” go przy pomocy dwóch pasów, które nie zostały nawet naprężone.

W razie ewentualnego wypadku 15 ton drewna mogłoby stwarzać ogromne zagrożenie. O wypadek nie było zaś trudno, jako że ciężarówka miała całkowicie niedziałające hamulce trzech kół, luzy w układzie kierowniczym i zawieszeniu, a także uszkodzone ogumienie.

Komunikat WITD Wrocław:

7 marca 2019 roku  Inspektorzy z WITD Wrocław  Oddział Terenowy w Kłodzku skontrolowali wzbudzający ich obawy co do stanu technicznego i niewłaściwego zabezpieczenia ładunku pojazd ciężarowy lokalnego przewoźnika, który poruszał się drogą publiczną w gęstym ruchu drogowym.

Nieprawidłowości ujawnione w toku podjętych czynności przerosły jednak oczekiwania kontrolujących, który przecież niejedno już na drodze widzieli.

Ładunek, ważący łącznie 15 t był zabezpieczony jedynie dwoma, luźnymi pasami które w żaden sposób nie stanowiły jakiegokolwiek zabezpieczenia ładunku. Ładunek zresztą przemieścił się na skrzyni ładunkowej podczas przewozu.

Badanie stanu technicznego pojazdu wykazało ogromną ilość rażących usterek które w większości stanowiły poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Inspektorzy przeprowadzili szczegółową kontrolę auta przy wykorzystaniu urządzeń stacji kontroli pojazdów  i ujawnili m.in.:

– uszkodzoną zwrotnicę tj. poluzowany wspornik drążka kierowniczego (jest to jedyny element łączący przekładnię kierowniczą z kołami pojazdu),

– wycieki płynów eksploatacyjnych,

– popękane tarcze hamulcowe I osi,

– całkowity brak hamowania kół III osi oraz jednego koła II osi,

– niesprawny hamulec postojowy,

– niesprawność układu pneumatycznego uruchamiającego hamulce – ubytki powietrza, nadmierna absorpcja,

– brak tulei stabilizatora, uszkodzone tuleje drążków reakcyjnych,

– uszkodzone ogumienie,

– zaawansowana korozja ramy głównej,

– nadmierne luzy połączeń układu kierowniczego,

Dodatkowo użytkownik pojazdu naprawiał wcześniej zawieszenie w sposób niedopuszczalny, spawając uszkodzone elementy.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami zostało wobec przewoźnika wszczęte postępowanie administracyjne. Dodatkowo przedsiębiorca, będący jednocześnie kierowcą, został ukarany mandatem karnym za przewożenie niezabezpieczonego ładunku.

Dodatkowe zdjęcia: