14 tys. złotych kar dla pijanego kierowcy ciężarówki – rozprawa w trybie przyspieszonym oraz jej wyrok

Komunikaty o zatrzymaniu nietrzeźwych kierowców zwykle kończą się stwierdzeniem, że sprawa trafiła do sądu. Pojawia się przy tym standardowa formułka, mówiąca, że nietrzeźwemu kierowcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności lub kara grzywny.

Jak jednak może wyglądać rzeczywisty wyrok? Czy za jazdę po alkoholu naprawdę trafia się do więzienia? Odpowiedzią na te pytania może być komunikat Komendy Powiatowej Policji w Gryficach. Nie tylko mówi on o zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy, ale też podaje konkretne, wymierzone przez sąd konsekwencje.

Rozprawa odbyła się tutaj w trybie przyspieszonym, zaledwie dwa dni po zatrzymaniu. Kierowca odpowiedział w jej czasie za jazdę w stanie nietrzeźwości, niezatrzymanie do kontroli drogowej oraz znieważenie policjantów. Wyrok mówił zaś o karach finansowych, a także o zakazie prowadzenia pojazdów.

Oto policyjny komunikat:

Do zdarzenia doszło w poniedziałek w godzinach wieczornych. Dyżurny policji w Gryficach otrzymał zgłoszenie o kierowcy samochodu ciężarowego, którego sposób jazdy może wskazywać na to, że jest pod wpływem alkoholu. Kierowca wjeżdżający od strony Płotów do Gryfic wykonywał niebezpieczne manewry i stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mundurowi niezwłocznie zajęli się tą sprawą i ustalili ciężarówkę, która przewoziła duży ciągnik rolniczy, po czym podjęli próbę zatrzymania ciężarówki do kontroli. Kierowca mimo dawanych sygnałów do zatrzymania kontynuował jazdę, wjeżdżając na chodnik i uszkadzając barierkę ochronną, którą ciągnął za pojazdem.

W wyniku prowadzonych działań przez policjantów pojazd zatrzymał się po kilkuset metrach. Podczas interwencji 28-latek zachowywał się agresywnie, stawiał bierny opór i wyzywał funkcjonariuszy, używając słów nieprzyzwoitych.

Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że kierowca ciężarówki, mieszkaniec powiatu człuchowskiego ma w organizmie 1,74 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany, stracił prawo jazdy i trafił do policyjnego aresztu, w przeszłości był karany za jazdę w stanie po użyciu alkoholu.

W środę 28-latek stanął przed Sądem Rejonowym w Gryficach w trybie przyśpieszonym, który za przestępstwa tj. prowadzenie ciężarówki w stanie nietrzeźwości, niezatrzymania się do kontroli drogowej pomimo użycia sygnałów świetlnych i błyskowych oraz znieważenia policjantów, wymierzył młodemu mężczyźnie karę grzywny w wysokości 9000 zł, obowiązek zapłaty świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomoc Postpenitencjarną w kwocie 5000 zł, a także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 4 lat.